Групи на рагби од Грузија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

алт=.|мини Национален тим на рагби-енџион е рагби-синдикален тим кој ја претставува Грузија во овој тимски спорт.[1] Рагби е национален спорт во Грузија, [2] повеќето од нивните најдобри играчи играле во Топ 14 . Грузија никогаш не ја минала групната фаза на Светскиот куп. Маичката на Грисија била црвена, а најголемиот ривал на Русија бил Купот на европските нации . Највисок скор за Грузија имаше Иракли Абушериџе - 85 [3], најмногу есеј дадел корпораторот Мамука Горѓоде [4], а најдобар резултат имал Мераб Кивиришашвили со 478 поени.

Тековен состав[уреди | уреди извор]

Шалва Мамукашвили

Симон Маизурадзе

Кака Асишевили

Леван Цилачава

Дејв Кубријашвили

Дејв Кубријашвили

Леван Датунашвили

Константин Микаутадзе

Мамука orgорѓоде

Виктор Колелишвили

Лаша Ломиџе

Васил Лобзаниџе

Лаша Камаладзе

Дејв Качарава

Мераб Шарикадзе

Мураж Гиоргадзе

Александар Тодоа

Мераб Киварашвили

Бека Циклаури

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]