Грузке

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грузке
Грузьке
Gruzke5.jpg
Официјално знаме на Грузке
Знаме
Официјален печат на Грузке
Печат
Местоположба
Координати

Erioll world.svg 50°17′52″{{{lat_dir}}}, 29°45′17″{{{lon_dir}}}

Општи податоци
Име
- изворно
Грузке
  Грузьке
Стари имиња Грузка
Поштенски број 08052
Управа
Земја  Украина
Број на општини Киевска област, Макаровски реон
Географија
Површина 0,483 км²
Население
Население 1902

Грузке (украински: Грузьке) е село во Украина, Макаровски реон, Киевска област.

Галерија[уреди | уреди извор]