Грузиско-осетски судир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грузиско-осетски судир
Дел од Распад на Советскиот Сојуз
Georgia high detail map.png
Местоположба на Јужна Осетија (виолетово) во рамките на Грузија
Датум 10 ноември 1989 – денес
Место Јужна Осетија, Грузија[1]
Исход Во тек; замрзнат воен судир
Завојувани страни
 Грузија  Јужна Осетија
Конфедерација на планински народи на Кавказ
(1989–2000)
 Русија (официјално по 2008)
Команданти и водачи
Грузија Саломе Зурабишвили Јужна Осетија Алан Гаглоев

Грузиско-осетскиот судир — етно-политички судир околу Јужна Осетија, кој еволуирал во 1989 година и прераснал во војна. И покрај прогласениот прекин на огнот и бројните мировни напори, судирот останал нерешен. Во август 2008 година, воените тензии и судири меѓу Грузија и јужноосетските сепаратисти избувнале во Руско-грузиската војна. Оттогаш, Јужна Осетија е под де-факто руска контрола.

Потекло[уреди | уреди извор]

Позадина[уреди | уреди извор]

Терминот „Јужна Осетија“ првпат се појавил во 19 век. Низ антиката, територијата на Јужна Осетија била дел од регионот Внатрешен Картли во рамките на грузиското кралство Иберија. Во средниот век, територијата била спорна помеѓу различни грузиски кнежевства и кралства пред сите да бидат обединети во Кралството Грузија до 1008 година. Во овој период, територијата била дел од Војводството Картли. Се верува дека миграцијата на Алано-Осетиите во регионот е поврзана со падот на Кралството Аланија на Северен Кавказ во 13 и 14 век кај Монголите, а подоцна и кај војските на Тимур. Тие се повлекле во планините на централниот Кавказ и постепено почнале да се движат кон југ, преку Кавказските планини во Кралството Грузија.[2] Територијата на Јужна Осетија станала дел од Кралството Картли по распадот на Кралството Грузија, а ја држело аристократското грузиско семејство Мачабели, станувајќи познато како Самачабло („Земја на Мачабели“). Во 17 век, под притисок на кабардиските кнезови, Осетите започнале втор бран на миграција од Северен Кавказ во Кралството Картли.[3] Во тоа време, Осетите почнале да формираат свои населби во Самачабло; сепак, тие сè уште биле побројни од домородните Грузијци. Во 19 век, грузиските кралства и кнежевства биле инкорпорирани во Руското Кралство, а миграцијата на Осетија во грузиските области продолжила во текот на 19 и 20 век. Терминот „Јужна Осетија“ се појавил во овој период, неговата прва документирана употреба датира од 19 век. Дотогаш, „Северна Осетија “ се нарекувала едноставно Осетија, а „Јужна Осетија“ како Картли или Самачабло. Терминот „Јужна Осетија“ станал широко распространет дури откако била основана Автономната област на Јужна Осетија во рамките на Грузиската Советска Социјалистичка Република од страна на советската администрација под притисок на Кавбуро (кавкаското биро на Централниот комитет на Руската комунистичка партија) во 1922 година [4]

Доцни години на СССР[уреди | уреди извор]

Судирот меѓу Грузијците и Осетите датира најмалку од 1918 година. По Руската револуција, Демократска Република Грузија прогласила независност (26 мај 1918 година) под меншевиците, додека болшевиците ја презеле контролата врз Русија. Грузијците го задушиле болшевичкиот бунт во денешна Јужна Осетија со голема сериозност во 1918 година и следната година го прогласиле за незаконски Националниот совет на Јужна Осетија.[5] Во јуни 1920 година, осетските сили спонзорирани од Русија ја нападнале грузиската армија и Народната гарда. Грузијците одговориле енергично и ги поразиле востаниците, при што неколку осетски села биле запалени, а 20.000 Осети биле раселени во Советска Русија.[5] Осум месеци подоцна, Црвената армија успешно ја нападнала Грузија и била создадена автономна област на Јужна Осетија.[6] Некои веруваат дека болшевиците им ја дале оваа автономија на Осетите во замена за нивната ( болшевичка) лојалност во борбата против Демократска Република Грузија и фаворизирање на локалните сепаратисти, бидејќи оваа област никогаш не била посебен ентитет пред инвазијата на Црвената армија.[7]

Рани години на СССР[уреди | уреди извор]

Во доцните 1980-ти, била создадена осетска националистичка организација Адамон Нихас (Глас на народот).[8] На 10 ноември 1989 година, Врховниот совет на Јужна Осетија побарал од Врховниот совет на Грузиската Советска Социјалистичка Република статусот на регионот да се надгради во автономна република. Сепак, оваа апликација била одбиена на 16 ноември. На 23 ноември 1989 година, Грузијците организирале масовен протест во Цхинвали за да се спротивстават на сепаратистичките тенденции.[9]

Јужна Осетија прогласила свој државен суверенитет на 20 септември 1990 година. Во октомври 1990 година, парламентарните избори во Грузија биле бојкотирани од Јужна Осетија, која одржала избори за свој парламент во декември истата година. На 11 декември 1990 година, грузискиот парламент усвоил нацрт-закон со кој фактички се укинал автономниот статус на Јужна Осетија за да се спречи сепаратизмот. Русија интервенирала и била прогласена вонредна состојба во Јужна Осетија.[10]

На 4 мај 1991 година, парламентот на Јужна Осетија ја објавила својата намера да се оддели од Грузија и да се обедини со Северна Осетија, која се наоѓале во границите на Руската Федерација.[9]

Постсоветски времеплов[уреди | уреди извор]

Војна во Јужна Осетија 1991–1992 година[уреди | уреди извор]

Холандски мајор од мисијата на ОБСЕ надгледува грузиска воена станица во Јужна Осетија во 1996 година

Среде зголемените етнички тензии, избувнала војна кога грузиските полициски сили и паравоените организации влегле во главниот град на Јужна Осетија, Цхинвали, за да воспостават ред.[11] Се верува дека повеќе од 2.000 луѓе биле убиени во војната.[12] На сепаратистите им помогнале поранешните советски воени единици, кои досега биле под руска команда.[13] Приближно 100.000 Осетијци ја напуштиле Грузија и Јужна Осетија, додека 23.000 Грузијци ја напуштиле Јужна Осетија.[14] Договорот за прекин на огнот (Договорот од Сочи) бил постигнат на 24 јуни 1992 година. Иако преку договорот војната завршила, тој не се занимавал со статусот на Јужна Осетија. Била формиренаЗаедничка контролна комисија за решавање на грузиско-осетскиот конфликт и мировни сили, составена од руски, грузиски и осетски трупи. Осетската де факто влада го контролирала регионот независно од Тбилиси.[15] Активностите на ЈПКФ биле главно концентрирани во зоната на конфликтот, која опфаќала област во радиус од 15 километри од Цхинвали.[16]

Сепаратистите ја задржале контролата над областите Цхинвали, Јава, Знаури и делови од Ахалгори. Централната влада на Тбилиси го контролирала остатокот од Ахалгори и грузиските села во областа Цхинвали.[17]

1992–2003[уреди | уреди извор]

Во 1996 година бил отворен пазарот Ергнети и набргу станал место каде што тргувале Грузијците и Јужноосетите. Во 1996 година, Лудвиг Чибиров победил на претседателските избори во Јужна Осетија. На 16 мај 1996 година во Москва бил потпишан меморандум за „Мерки за обезбедување безбедност и градење доверба“, што се сметало за прв чекор кон приближување меѓу Грузија и сепаратистите од Јужна Осетија. На ова следеле неколку средби меѓу претседателот на Грузија, Едуард Шеварнадзе и де факто претседателот на Јужна Осетија, Лудвиг Чибиров. Тие се сретнале во Владикавказ во 1996 година, во Јава во 1997 година и во Боржоми во 1998 година. Тоа резултирало со одредени позитивни движења како што се разговорите за враќање на внатрешно раселените лица, економски развој, политичко решение на прашањата и заштита на населението во зоната на судирот.[18]

Дванаесет години немало воени пресметки. Додека мировниот процес бил замрзнат, Осетите и Грузијците се вклучиле во жива размена и неконтролирана трговија. Нерешениот судир поттикнал развој на такви нелегални активности како киднапирање, трговија со дрога и трговија со оружје. До крајот на 2003 година, голем број службеници за спроведување на законот од Јужна Осетија и Грузија, наводно, учествувале во криминални економски активности. Властите на двете страни, наводно, соработувале за да профитираат од нелегалната трговија, како и руските цариници и мировните трупи.[19]

Времеплов пред 2008 година[уреди | уреди извор]

Разгорување на судирот во 2004 година[уреди | уреди извор]

Детална карта на Јужна Осетија која ги прикажува сецесионистичките и териториите контролирани од Грузија, ноември 2004 г.
Војниците на 13-от пешадиски баталјон „Шавнабада“ на грузиската армија го напаѓаат ридот каде што биле затрупани бунтовниците

Кога Михаил Саакашвили бил избран за претседател во 2004 година, неговата цел била да ги врати отцепените региони на Грузија под централна контрола.[20]

По успехот во Аџарија, владата на претседателот Михаил Саакашвили го насочил своето внимание кон Јужна Осетија.[21][22]

Во јуни, Грузијците го затвориле пазарот Ергнети, кој бил главна трговска точка за шверцувана стока. Ова ја направило ситуацијата понапната.[23][24] Грузиската регионална администрација почнала да го обновува алтернативниот пат до Диди Лиахви.[24]

На 7 јули, грузиските мировници пресретнале руски конвој.[25] Следниот ден околу 50 грузиски мировници биле разоружани и приведени од страна на јужноосетските милиции.[26] Заробените грузиски мировници биле ослободени на 9 јули, со три исклучоци.[27] На 11 јули 2004 година, грузискиот претседател Саакашвили изјавил дека „кризата во Јужна Осетија не е проблем меѓу Грузијците и Осетите. Ова е проблем меѓу Грузија и Русија“.[28]

На 5 август 2004 година, руската Државна Дума издала официјална изјава во врска со влошувањето на ситуацијата околу Јужна Осетија и Абхазија во врска со „политичките дејствија на грузиските власти“. Во соопштението се предупредува дека Русија може да се вклучи во судирот и дека ќе преземе „соодветни дејствија во случај да бидат загрозени животите на руските граѓани“.[29] Стотици руски доброволци, главно Козаци, најавиле дека се подготвени да го заштитат народот на Јужна Осетија доколку судирот дополнително ескалира.[30]

Тензиите се зголемиле ноќта меѓу 10 и 11 август, кога грузиските и јужноосетските села во областа северно од Цхинвали биле под оган, а цивилите биле повредени. Се вели дека во размената на оган биле вклучени грузиски и јужноосетски членови на ЈПФК. На 13-ти август, грузискиот премиер Зураб Жванија и де факто претседателот на Јужна Осетија Едуард Кокоити се договориле за прекин на огнот, кој бил прекршен повеќепати од двете страни. За време на тензиите во јули и август биле убиени 17 Грузијци и 5 Осети. На итните седници на ЗКК на 17 и 18 август во Тбилиси и Цхинвали, страните дебатирале за комплексни предлози за прекин на огнот и проекти за демилитаризација. Во исто време, тие очекувале борбите да продолжат и го искористиле примирјето за да ги подобрат своите воени позиции и да ја зацврстат одбраната. На 19 август бил постигнат договор за прекин на огнот.

На 24 август, во интервју емитувано на телевизија Имеди, претседателот на грузискиот парламент за одбрана и безбедност, Гиви Таргамадзе, изјавил дека руската војска била подготвена да изврши напад на грузиска територија, но нападот бил спречена со одлуката на Саакашвили на 19. август да ги повлече грузиските сили од стратешките позиции во Јужна Осетија. Таргамадзе изјавил дека грузиската влада поседува тајно снимено видео од руските воени подготовки во близина на грузиската граница.[31]

На состанокот на високо ниво меѓу грузискиот премиер Зураб Жванија и лидерот на Јужна Осетија Едуард Кокоити на 5-ти ноември во Сочи, Русија, бил постигнат договор за демилитаризација на зоната на судирот. Извесна размена на оган продолжила во зоната на судирот по прекинот на огнот, очигледно првенствено инициран од осетската страна.[32][33]

Нови мировни напори[уреди | уреди извор]

Грузискиот претседател Михаил Саакашвили претставил нова визија за решавање на јужноосетскиот судир на седницата на Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ) во Стразбур, на 26 јануари 2005 година. Неговиот предлог вклучувал пошироки форми на автономија, вклучително и уставна гаранција за слободна и директно избрана локална самоуправа. Саакашвили изјавил дека парламентот на Јужна Осетија ќе поседува контрола врз прашања како што се културата, образованието, социјалната политика, економската политика, јавниот ред, организацијата на локалната самоуправа и заштитата на животната средина. Истовремено, Јужна Осетија би имала глас и во националните структури на власта, со уставна гаранција за застапеност во судската и уставно-судската гранка и во Парламентот. Грузија требало да се заложи за подобрување на економските и социјалните услови на жителите на Јужна Осетија. Саакашвили предложил преоден 3-годишен период за решавање на судирот, за кое време требало да се воспостават мешани грузиски и осетски полициски сили, под водство и покровителство на меѓународни организации, а осетиските сили постепено ќе се интегрираат во обединети грузиски вооружени сили. Саакашвили, исто така, изјавил дека меѓународната заедница треба да одигра позначајна и повидлива улога во решавањето на овој судир.[34][35]

Прераната смрт на Зураб Жванија во февруари 2005 година претставувало назадување во решавањето на судирот.[36]

Напад на грузиски хеликоптер во 2006 година[уреди | уреди извор]

На 3 септември 2006 година, силите на Јужна Осетија отвориле оган врз грузискиот хеликоптер МИ-8 во кој се наоѓал министерот за одбрана на Грузија, Иракли Окруашвили, кога тој прелетал над територијата под контрола на сепаратистите. Безбедно слетал на територијата под контрола на грузиската влада. Иако властите на Јужна Осетија известиле дека грузискиот хеликоптер влегол во нивниот воздушен простор и испукал истрели во земјата, Грузијците го негирале обвинението дека истрелите дошле од хеликоптерот. Официјалните претставници на Јужна Осетија потврдиле дека нивните војници се одговорни за нападот, но ги негирале тврдењата дека леталото било цел поради претходни разузнавачки информации дека во авионот бил Окруашвили. „Ние не сме заинтересирани да ги убиеме ниту Окруашвили, ниту [грузискиот претседател Михаил] Саакашвили, бидејќи тие ни помагаат да постигнеме независност“, изјавил министерот за внатрешни работи на Јужна Осетија, Михаил Минџаев.[37]

Инцидент во октомври 2006 година[уреди | уреди извор]

На 31 октомври 2006 година, јужноосетската полиција започнала престрелка во областа Јава, Грузија, во која убила група од 4 мажи.[38][39] Оружјето запленето од групата вклучувало автомати, пиштоли, фрлачи на гранати, гранати и експлозивни направи. Други предмети пронајдени кај милитантите вклучувале екстремистичка вахабистичка литература, мапи од областа Јава и комплети руски мировни униформи. Овие наоди ги навеле властите на Јужна Осетија да заклучат дека милитантите планирале да извршат акти на саботажа и терористички напади. Јужноосетските власти ги идентификувале мажите како Чеченци од грузиската клисура Панкиси. Јужна Осетија ја обвинила Грузија дека ангажирала чеченски платеници за извршување терористички напади во регионот.[38]

Грузиската страна категорично негирала вмешаност во инцидентот. Шота Хизанишвили, портпарол на грузиското Министерство за внатрешни работи, претпоставувал дека инцидентот може да биде поврзан со „внатрешни судири во Јужна Осетија“.

Ривалски избори во 2006 година[уреди | уреди извор]

На 12 ноември 2006 година, во Јужна Осетија се одржале претседателски избори и референдум. Делот од регионот контролиран од сепаратистите го реизбрал Едуард Кокоити за де факто претседател и гласал за независност од Грузија. Во областите под контрола на Грузија, осетската опозиција организирала ривалски избори со кои бил избран Дмитриј Санакојев за алтернативен претседател и гласал за преговори со Грузија за идниот федерален договор.[40] Про-грузиската влада никогаш не била во можност да извлече значителна поддршка од сепаратистичките власти.[41]

Новата иницијатива на Грузија[уреди | уреди извор]

На 29 март 2007 година, руското Министерство за надворешни работи предупредило во соопштение дека планот на Тбилиси да формира привремена административна единица во делот на отцепената Јужна Осетија „ќе ја разбие и онака кревката ситуација“.[42] На 10 мај 2007 година, Дмитриј Санакојев бил назначен за шеф на Привремениот административен ентитет на Јужна Осетија од претседателот на Грузија. Следниот ден, Санакојев се обратил пред Парламентот на Грузија, наведувајќи ја својата визија за планот за решавање на судирот.[43][44] Како одговор, јужноосетските сепаратисти извршиле масовна блокада на грузиските села во зоната на судирот и Едуард Кокојти побарал повлекување на грузиските трупи за специјални задачи и привремената влада на Јужна Осетија предводена од „алтернативниот претседател“ Дмитриј Санакојев.[45]

На 24 јули 2007 година, Тбилиси ја одржал својата прва државна комисија за дефинирање на статусот на Јужна Осетија во рамките на грузиската држава. Под претседателство на грузискиот премиер Зураб Ногајдели, комисијата вклучувала грузиски парламентарци, претставници на осетската заедница во Грузија и претставници на неколку грузиски организации за човекови права. Разговорите се воделе со администрацијата на Санакојев.[46]

Поддржувачите на Санакојев започнале кампања против Кокојти со име „Кокојти Фандараст“ („Збогум Кокојти“ на осетиски јазик ).[47]

Ракетен инцидент на Цителубани 2007 година[уреди | уреди извор]

На 6 август 2007 година, проектил паднал, но не експлодирал, во селото Цителубани, околу 65 километри од Тбилиси. Грузиските власти соопштиле дека рускиот авион, СУ-24 Фенсер, го нарушил нејзиниот воздушен простор и истрелал антирадарски тактички наведуван проектил Радуга Кх-58.[48] Русија ги отфрлила обвинувањата. Групата одбранбени специјалисти од САД, Шведска, Летонија и Литванија подоцна на 15 август изјавиле дека авионот трипати летал од рускиот воздушен простор и назад кон Грузија.[49]

Предвоени судири[уреди | уреди извор]

Настаните пред август 2008 година се опишани во руско-грузиската дипломатска криза од 2008 година.

Војна во Јужна Осетија во 2008 година[уреди | уреди извор]

Тензиите помеѓу Грузија и Русија започнале да ескалираат во април 2008 година [50][51][52] Борбите започнале ноќта меѓу 14 и 15 јуни 2008 година, кога избувнал минофрлачки оган и размена на оган меѓу јужноосетските и грузиските сили. Јужна Осетија тврдела дека минофрлачки оган бил лансиран од селата контролирани од Грузија во Цхинвали, главниот град на Јужна Осетија, и дека нивните сили одговарале на оган од грузиските сили во предградието на главниот град. Грузија негирала дека го испукала првиот истрел, велејќи наместо тоа дека Јужна Осетија ги нападнала селата Ергнети, Никози и Приси кои се под контрола на Грузија.[53] Борбите дополнително ескалирале кога јужноосетските сепаратисти пукале врз грузиско воено возило на 1 август 2008 година. Во експлозијата биле ранети пет грузиски мировници. Како одговор,[54] грузиски снајперисти ги нападнале јужноосетските милиции во текот на вечерта.[55] Осетските сепаратисти започнале со гранатирање на грузиски села на 1 август, со спорадичен одговор од грузиските мировници и другите трупи во регионот.[55][56] Сериозни инциденти се случиле следната недела по осетските напади врз грузиските села и позиции во Јужна Осетија.[57][58]

Околу 19 часот на 7 август 2008 година, грузискиот претседател Михаил Саакашвили објавил унилатерален прекин на огнот и наредба без одговор.[59] Сепак, јужноосетските сепаратисти ги интензивирале своите напади врз грузиските села сместени во зоната на судирот во Јужна Осетија. Грузиските трупи возвратиле со оган и напредувале кон главниот град на самопрогласената Република Јужна Осетија, Цхинвали, во текот на ноќта на 8 август.[60][61] Според рускиот воен експерт Павел Фелгенхауер, Осетите намерно ги провоцирале Грузијците, па Русија би го искористила грузискиот одговор како изговор за однапред смислена воена инвазија.[62] Според грузиското разузнавање,[63] и неколку руски медиуми, делови од редовната (немировна) руска армија веќе се преселиле на територијата на Јужна Осетија преку тунелот Роки пред грузиската воена операција.[64]

До центарот на Цхинвали стигнале 1.500 лица од грузиските копнени сили до 10:00 часот на 8 август.[65] Еден грузиски дипломат изјавил за Комерсант истиот ден дека со преземањето на контролата врз Цхинвали сакале да покажат дека Грузија нема да толерира убивање грузиски граѓани.[66] Русија ја обвинила Грузија за агресија врз Јужна Осетија [7] и започнала голема инвазија на Грузија под превезот на мировната операција на 8 август. Руската војска го зазела Цхинвали за пет дена и ги протерала грузиските сили. Русија, исто така, започнала воздушни напади врз воената инфраструктура во Грузија.[67] Апхазиските сили отвориле втор фронт со напад на клисурата Кодори, држена од Грузија.[68] Руските сили ги окупирале грузиските градови Зугдиди,[69] Сенаки,[70] Поти [71] и Гори (последниот по преговарањето за прекин на огнот).[72] Руската Црноморска флота го блокирала грузискиот брег.[57]

И за време и по војната, јужноосетските сили и нередовната милиција спровеле кампања на етничко чистење против Грузијците во Јужна Осетија,[73] при што грузиските села околу Цхинвали биле уништени по завршувањето на војната.[74] Војната раселела 192.000 луѓе,[75] и додека многумина можеле да се вратат во своите домови по војната, една година подоцна околу 30.000 етнички Грузијци останале раселени.[76] Во интервју објавено во Комерсант, лидерот на Јужна Осетија Едуард Кокојти изјавил дека нема да дозволи Грузијците да се вратат.[77][78]

Претседателот на Франција Никола Саркози преговарал за договор за прекин на огнот на 12 август 2008 година [79] На 17 август, рускиот претседател Дмитриј Медведев објавил дека руските сили ќе почнат да се повлекуваат од Грузија следниот ден.[80] Руските сили се повлекле од тампон зоните во непосредна близина на Абхазија и Јужна Осетија на 8 октомври и контролата над нив била префрлена на Набљудувачката мисија на Европската унија во Грузија.

По војната во 2008 година[уреди | уреди извор]

На 26 август 2008 година, Русија официјално ги признала Јужна Осетија и Абхазија како независни држави.[81]

Во 2015 година, обвинителот на Меѓународниот кривичен суд побарал овластување од судиите на судот да започне истрага за наводните воени злосторства во врска со воениот судир. Овој случај вклучува наводни злосторства извршени како дел од кампањата за протерување на етничките Грузијци од Јужна Осетија, како и напади врз мировници од страна на грузиските и јужноосетските сили.[82]

Руските и осетските трупи ја прошириле границата кон Грузија, протерувајќи ги етничките Грузијци од нивните домови.[83]

Имало неколку предлози за приклучување на Јужна Осетија кон Русија по војната. Најновиот датира од 2022 година.[84]

Криза во 2019 година[уреди | уреди извор]

На 24-25 август 2019 година, тензиите се зголемиле на административната гранична линија во Јужна Осетија кога грузиската полиција подигнала контролен пункт помеѓу селата Чорчана и Цнелиси како одговор на тековните руско-јужноосетски работи за разграничување. На 29 август кај Чорчана било забележано движење на воена опрема и персонал. Јужноосетискиот функционер Егор Кочиев побарал итно демонтирање на контролниот пункт на грузиската полиција, во спротивно предупредувајќи дека Јужна Осетија ќе преземе „законски мерки“. Грузиските власти одговориле велејќи дека Грузија не го прифаќа „јазикот на ултиматумите“. Службата за државна безбедност на Грузија изјавила дека контролниот пункт бил подигнат на територија под контрола на Грузија, а грузиската влада треба да одлучи каде да постави полициски контролен пункт на грузиска територија. Министерството за надворешни работи на Грузија ги повикал де факто властите на Јужна Осетија да престанат со провокациите и незаконските разграничувања. На 29 август, претставниците на Јужна Осетија ненадејно го напуштиле состанокот со грузиската влада, спроведен во формат на Механизмот за спречување и одговор на инциденти (ИПРМ).

Во септември, властите на Јужна Осетија ги затвориле сите премини со територијата контролирана од грузиската влада, влошувајќи ја хуманитарната ситуација во регионот и ставајќи ги на посебен ризик околу 2.500 етнички Грузијци кои останале во областа Ахалгори.

Претставниците на Тбилиси, Москва и Цхинвали продолжиле да разговараат за ситуацијата за време на серијата „технички состаноци“, но останале сериозни безбедносни предизвици. Грузиските власти одбиле да разговараат за поставување полициски контролни пунктови на грузиска контролирана територија.

Денес[уреди | уреди извор]

На 6 ноември 2023 година, граничарите на Руската Федерација убиле грузиски цивил и уапсиле друг во близина на границата во близина на селото Кирбали.[85][86]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Russian troops withdraw from Georgian town“. BBC News. 18 October 2010.
 2. Toal, Gerard (2017). Near Abroad – Putin, the West, and the Contest Over Ukraine and the Caucasus (англиски) (1st. изд.). New York: Oxford University Press. стр. 129–131. ISBN 978-0-19-025330-1. Посетено на 2022-02-06.
 3. Merab Basilaia (2008). ეთნოსები საქართველოში [Ethnic groups in Georgia] (PDF) (грузиски). Sak'art'velos Saxalxo Damc'veli. стр. 9, 63. ISBN 978-9941-0-0901-3. Архивирано од изворникот (PDF) на 8 August 2014. Посетено на 3 August 2014.
 4. ОСЕТИНСКИЙ ВОПРОС [Ossetian Question] (руски). Tbilisi. 1994. стр. 153–161. Архивирано од изворникот на 21 јуни 2014.
 5. 5,0 5,1 A Modern History of Georgia, pp. 228–9.
 6. A Modern History of Georgia, pp. 232–6.
 7. 7,0 7,1 „Russian Federation: Legal Aspects of War in Georgia“. Library of Congress. Архивирано од изворникот на 16 July 2014.
 8. Marietta König. „The Georgian-South Ossetian Conflict“ (PDF). Institut für Friedensforschung und Sicherheitspolitik (IFSH) an der Universität Hamburg. Архивирано од изворникот (PDF) на 15 March 2014.
 9. 9,0 9,1 Hasan Kanbolat (13 August 2008). „What is the recent history of the South Ossetia issue?“. Архивирано од изворникот на 28 March 2014.
 10. Paul Collier; Nicholas Sambanis (2005). Understanding Civil War. World Bank Publications. стр. 268. ISBN 0-8213-6049-3.
 11. „Chapter 4 of "The Georgian - South Ossetian Conflict". Caucasus.dk. Архивирано од изворникот на 30 April 2009.
 12. Walker, Shaun (9 August 2008). „We are at war with Russia, declares Georgian leader“. The Independent. Архивирано од изворникот на 12 August 2008.
 13. Charles King (2008). „The Five-Day War“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 1 June 2010.
 14. „THE INGUSH-OSSETIAN CONFLICT IN THE PRIGORODNYI REGION“. Human Rights Watch. May 1996.
 15. Coene, Frederik (2010). The Caucasus: an Introduction. Routledge. стр. 153. ISBN 9781135203023.
 16. „S.Ossetia: Mapping Out Scenarios“. Civil.Ge. 5 February 2006.
 17. International Crisis Group (2007-06-07). „Georgia's South Ossetia Conflict: Make Haste Slowly“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2007-06-13.
 18. „Chapter 2: Frozen conflicts“. Архивирано од изворникот на 27 March 2014.
 19. International Crisis Group (2004-11-26). „Georgia: Avoiding War in South Ossetia / Report No159“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2007-06-30.
 20. Rutland, Peter (12 August 2008). „A Green Light for Russia“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 24 March 2009.
 21. Charles King (2004-08-25). „Tbilisi Blues“. Архивирано од изворникот на 20 September 2008.
 22. „Expectations Low for Georgia-South Ossetia Talks“. EurasiaNet. 2004-11-03. Архивирано од изворникот на 11 June 2011. Посетено на 27 February 2005.
 23. Theresa Freese. „STORY: SMUGGLING TO SURVIVE“. Архивирано од изворникот на 27 March 2014. Посетено на 26 March 2014.
 24. 24,0 24,1 Theresa Freese (2004-06-16). „WILL OSSETIANS EMBRACE GEORGIA'S INITIATIVES?“. CACI Analyst.
 25. „Georgia Seizes Russian Arms Convoy in South Ossetia“. Civil.Ge. 7 July 2004.
 26. „South Ossetia Detains Georgian Peacekeepers, Deploys Troops into Georgian Villages“. Civil.Ge. 8 July 2004.
 27. „South Ossetia Releases Georgian Peacekeepers“. EurasiaNet. 2004-07-09.
 28. „Saakashvili: Russia to Blame for South Ossetia Crisis“. EurasiaNet. 2004-07-11. Архивирано од изворникот на 17 October 2014. Посетено на 26 March 2014.
 29. О ЗАЯВЛЕНИИ ГОСУДАРСТВЕННОЙ ДУМЫ ФЕДЕРАЛЬНОГО СОБРАНИЯ РОССИЙСКОЙ ФЕДЕРАЦИИ "О СИТУАЦИИ НА КАВКАЗЕ" [Statement of the State Duma of the Russian Federation regarding the situation in the Caucasus] (руски).
 30. В Грузию вошли казачьи части (руски). Izvestia. 19 August 2004.
 31. „South Ossetia Crisis Stokes Tension Between Russia and Georgia“. EurasiaNet. 2004-08-24. Архивирано од изворникот на 17 October 2014. Посетено на 26 March 2014.
 32. „Georgia: Avoiding War in South Ossetia“. 2004-11-26. Архивирано од изворникот на 27 March 2014.
 33. „Statement. Outcomes of Zhvania –Kokoity Meeting“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 27 March 2014. Посетено на 26 March 2014.
 34. „Address by MIKHEIL SAAKASHVILI“ (PDF). Council of Europe.
 35. „Georgia unveils settlement offer“. BBC News. 26 January 2005.
 36. Department Of State. The Office of Electronic Information, Bureau of Public Affairs. „The United States and the South Ossetian Conflict“. 2001-2009.state.gov.
 37. „Georgia-South Ossetia: Helicopter attack sparks hostile words“. ReliefWeb. 8 September 2006.
 38. 38,0 38,1 „South Ossetia Announces Thwarting a Terrorist Plot“. Kommersant. 1 November 2006. Архивирано од изворникот на 30 September 2007.
 39. „Four Chechen gunmen killed in South Ossetia“. EuroNews. 1 November 2006. Архивирано од изворникот на 15 May 2007.
 40. „Two Referendums and Two "Presidents" in South Ossetia“. 2006-11-20. Архивирано од изворникот на 2006-11-28.
 41. „Freedom in the World 2013 - South Ossetia“. Freedom House. 24 May 2013.
 42. „Russia Warns Against Tbilisi's 'S.Ossetia Administration' Plan“. Civil.Ge. 29 March 2007.
 43. „Head of S.Ossetia Administration Addresses Parliament“. Civil.Ge. 11 May 2007. Архивирано од изворникот на 7 June 2011. Посетено на 12 May 2007.
 44. „The speech of the Head of Provisional Administration of South Ossetia Dimitri Sanakoev in the Parliament of Georgia“. Civil.Ge. 2007-05-11. Архивирано од изворникот на 11 October 2007. Посетено на 12 May 2007.
 45. „Eduard Kokoity Makes Siege Mistake“. Kommersant. 2007-05-12. Архивирано од изворникот на 17 May 2007.
 46. „GEORGIA: South Ossetia conflict“. The New York Times. 7 August 2007.
 47. 'Goodbye Kokoity' Campaign Launched“. Civil.Ge. 5 August 2007.
 48. „Report Gives Some Details on Missile Strike“. Civil.Ge. 9 August 2007. Архивирано од изворникот на 21 July 2011. Посетено на 8 October 2008.
 49. „Experts Confirm Jet Entered Georgian Airspace From Russia“. Radio Free Europe/Radio Liberty. 2007-08-16.
 50. Brian Whitmore (12 September 2008). „Is The Clock Ticking For Saakashvili?'. RFE/RL.
 51. „Russia criticised over Abkhazia“. BBC News. 24 April 2008.
 52. „Russia says UN Abkhazian refugee resolution counterproductive“. RIA Novosti. 16 May 2008.
 53. „Civil.Ge | One Dies, Four Injured in S.Ossetia Shootout“. old.civil.ge. Посетено на 2022-10-20.
 54. „Countdown in the Caucasus: Seven days that brought Russia and Georgia to war“. Financial Times. 26 August 2008. Архивирано од изворникот на 20 September 2008.
 55. 55,0 55,1 Marc Champion; Andrew Osborn (16 August 2008). „Smoldering Feud, Then War“. The Wall Street Journal.
 56. Luke Harding (19 November 2008). „Georgia calls on EU for independent inquiry into war“. The Guardian.
 57. 57,0 57,1 Roy Allison (2008). „Russia resurgent? Moscow's campaign to 'coerce Georgia to peace' (PDF). International Affairs. 84 (6): 1145–1171. doi:10.1111/j.1468-2346.2008.00762.x.
 58. Jean-Rodrigue Paré (13 February 2009). „The Conflict Between Russia and Georgia“. Parliament of Canada. Архивирано од изворникот на 2 January 2016. Посетено на 19 November 2015.
 59. „Saakashvili Appeals for Peace in Televised Address“. Civil.Ge. 7 August 2008.
 60. „The Goals Behind Moscow's Proxy Offensive in South Ossetia“. Jamestown. The Jamestown Foundation. 8 August 2008.
 61. „Georgian conflict puts U.S. in middle“. Chicago Tribune. 9 August 2008.
 62. Pavel Felgenhauer (14 August 2008). „THE RUSSIAN-GEORGIAN WAR WAS PREPLANNED IN MOSCOW“. Jamestown.
 63. Chivers, C.J. (15 September 2008). „Georgia Offers Fresh Evidence on War's Start“. The New York Times.
 64. СМИ: российские войска вошли в Южную Осетию еще до начала боевых действий (руски). NEWSru.com. 11 September 2008.
 65. Peter Finn (17 August 2008). „A Two-Sided Descent into Full-Scale War“. The Washington Post.
 66. Allenova, Olga (8 August 2008). Первая миротворческая война (руски). Kommersant.
 67. „Status quo not possible: Moscow“. The Hindu. 13 August 2008.
 68. „Abkhaz separatists strike disputed Georgia gorge“. Reuters. 9 August 2008.
 69. „Russia opens new front, drives deeper into Georgia“. Associated Press. 11 August 2008. Архивирано од изворникот на 14 August 2008.
 70. Schwirtz, Michael; Barnard, Anne; Kramer, Andrew E. (11 August 2008). „Russian Forces Capture Military Base in Georgia“. The New York Times.
 71. Kramer, Andrew E.; Barry, Ellen (12 August 2008). „Russia, in Accord With Georgians, Sets Withdrawal“. The New York Times.
 72. Levy, Clifford J. (14 August 2008). „Russia Vows to Support Two Enclaves, in Retort to Bush“. The New York Times.
 73. „Report. Volume I“ (PDF). Independent International Fact-Finding Mission on the Conflict in Georgia. September 2009. стр. 27. Архивирано од изворникот (PDF) на 7 October 2009.
 74. „Amnesty International Satellite Images Reveal Damage to South Ossetian Villages After...“. Reuters. 9 October 2008. Архивирано од изворникот на 22 February 2014.
 75. „Civilians in the line of fire“ (PDF). Amnesty International. November 2008.
 76. „Georgia Marks Anniversary of War“. BBC News. 7 August 2009.
 77. Эдуард Кокойты: мы там практически выровняли все (руски). Kommersant. 15 August 2008.
 78. „Rights Groups Say South Ossetian Militias Burning Georgian Villages“. RFE/RL. 30 September 2008.
 79. „Russia Endorses Six-Point Plan“. Civil.Ge. 12 August 2008. Архивирано од изворникот на 12 August 2008. Посетено на 15 April 2014.
 80. Kunkle, Fredrick (18 August 2008). „Bush, European Leaders Urge Quick Withdrawal From Georgia“. Washington Post.
 81. „Russia Recognizes Independence of Georgian Regions (Update4)“. Bloomberg. 2008-08-26.
 82. „The Prosecutor of the International Criminal Court, Fatou Bensouda, requests judges for authorisation to open an investigation into the Situation in Georgia » The Hague Justice Portal“. www.haguejusticeportal.net. Посетено на 2016-01-27.
 83. „Vladimir Putin's mysterious moving border“. politico.eu. 3 April 2016. Посетено на 31 March 2018.
 84. Kucera, Joshu (31 March 2022). „South Ossetia says it will seek to join Russia“. Eurasianet.
 85. „Georgia: Statement by the Spokesperson on the killing and detention of Georgian citizens in Kirbali“. Delegation of the European Union to the Council of Europe. Посетено на 10 November 2023.
 86. „Russian Occupation Forces Kill One Georgian Citizen, Abduct Another“. Civil Georgia. 7 November 2023.