Грубо момче (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија

„Грубо момче“ (англиски: Rude Boy) е британски филм од 1980 година, во режија на Џек Хезан (Jack Hazan) и Дејвид Мингеј (David Mingay), кој е и автор на сценариото заедно со Реј Генџ (Ray Gange). Главните улоги ги играат: Дејв Армстронг (Dave Armstrong), Бари Бејкер (Barry Baker), Тери Бари (Terry Barry) и членовите на рок-групата Клеш (The Clash). Филмот е снимен за време на концертните турнеи на Клеш низ Британија во 1978 година, насловени како Clash on Patrol и Sort it Out. На Берлинскиот филмски фестивал, филмот добил посебно признание и бил номиниран за наградата „Златна мечка“.[1]

Содржина[уреди | уреди извор]

Во филмот се прикажани доживувањата на панкерот Реј кој дава отказ од работата и почнува да работи како концертен техничар на групата Клеш...

Наводи[уреди | уреди извор]