Гротсланг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гротсланг.
Гротсланг.

Гротсланг е легендарно криптозоолошко суштество кое има репутација дека живее во длабока пештера во Рихтерсвелд во Јужна Африка.

Легенди[уреди | уреди извор]

Според легендите, Гротсланг е суштество кое е старо колку и светот. Приказните велат дека боговите направиле страшна грешка во создавање на Гротсланг така да му дале огромна сила, итрина и интелект. Увидувајќи ја својата грешка боговите го поделиле Гротсланг на посебни животни и така наводно настанале првите слонови и змии. Но, наводно тогаш еден Гротсланг побегнал. Наводно јаде слонови така што ги мами во својата пештера и ги убива.[1][2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Digest, Reader's (1975). Strange Stories, Amazing Facts. Montreal: Reader's Digest. стр. 430.
  2. Floyd, Rendall (20 септември 1998). „Disappearances feed Grootslang legend“. The Augusta Chronicle. Посетено на 6 септември 2009.

Литература[уреди | уреди извор]

  • Digest, Reader's (1975). Strange Stories, Amazing Facts. Montreal: Reader's Digest. стр. 430.