Гроспашлебен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гроспашлебен
Место во Остернинбургер Ланд
Црквата во Гроспашлебен
Црквата во Гроспашлебен
Грб на Гроспашлебен
Гроспашлебен во рамките на Германија
Гроспашлебен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Анхалт-Битерфелд
Општина Остернинбургер Ланд
Основни податоци
Површина 10 км2
Надм. височина 86 м
Население 869  (31 декември 2006)
 - Густина 87 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABI
Пошт. бр. 06369
Повик. бр. 03496
Координати 51°45′N 11°56′E / 51.750° СГШ; 11.933° ИГД / 51.750; 11.933Координати: 51°45′N 11°56′E / 51.750° СГШ; 11.933° ИГД / 51.750; 11.933

Гроспашлебен (германски: Großpaschleben) — село и поранешна општина во округот Анхалт-Битерфелд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010, е дел од општината Остернинбургер Ланд.