Гросгершен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гросгершен
Дел во Лицен (Саксонија-Анхалт)
Гросгершен се наоѓа во Германија
Гросгершен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Бургенланд
Град Лицен (Саксонија-Анхалт)
Основни податоци
Површина 15 км2
Надм. височина 154 м
Население 851  (31 декември 2006)
 - Густина 57 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BLK
Пошт. бр. 06686
Повик. бр. 034444
Портал www.luetzen-wiesengrund.de
Координати 51°13′00″ СГШ 12°10′59″ ИГД / 

Гросгершен (германски: Großgörschen) е село и поранешна општина во округот Бургенланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Лицен (Саксонија-Анхалт).