Гросахе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Großache
also Jochberger Ache and Kitzbüheler Ache (A),
and Tiroler Achen (D)
Tiroler Ache.jpg
The Tiroler Achen in the Entenloch Gorge
LocationTraunstein district, Bavaria; Kitzbühel district, Tyrol
Reference no.DE: 184
Слив
Главен изворThurn Pass, Pinzgau, Salzburg
1.270 м н.Ј.
47°18′33″ N; 12°24′37″ E / 47.3092° N; 12.41029° E / 47.3092; 12.41029Координати: 47°18′33″ N; 12°24′37″ E / 47.3092° N; 12.41029° E / 47.3092; 12.41029
УстиеChiemsee
518 м н.Ј.
47°51′51″ N; 12°29′59″ E / 47.864069° N; 12.499802° E / 47.864069; 12.499802
ТечениеПредлошка:RAlz
Сливна повр.604 km2 (233 ми) [1]
Знаменитости
Физички особености
Должина52.9 kм (174,000 ст) [1]
Проток
 • Најмал:
  Average low: 11,8 м3/s (Staudach gauge)
 • Просечен:
  35.5 м3/s
 • Најголем:
  Average high: 342 м3/s
Принадлежности
Притоки
Гросахе на Ризницата

Гросахе е река, 53 kiloметарs (33 ми) долга, на исток од австриската држава Тирол и баварскиот регион Хиемгау .

Имиња[уреди | уреди извор]

Реката е позната по четири различни имиња, од кои секоја се пријавува на друг дел од својот тек: над Кицбул тоа е Јохбергер Аче, од Кицбјуел до Св. Јохан во Тирол, познато е како Кицбухелер Аче, во нејзините средини како Гросахе, име кое се користело и за целиот австриски дел [2][3], а во долниот дел на Германија како Тиролер Ахен . Таа се крева на премин Турн на територијата на државата Салцбург, достигнува до тиролската граница по само 400   метри и германската граница по 55 kiloметарs (34 ми) , испуштајќи 24 kiloметарs (15 ми) подоцна во близина на Grabenstätt во езерото Chiemsee .

Гросахе не е единствената река чие име се менува на границата на две земји кои го делат истиот јазик. Варијација на австриското име е Големото Аче ; баварскиот дел е исто така наречен Тиролер Аче . Терминот Achen не е множина, туку е особеност на баварскиот дијалект . Името Kössener Ache исто така се користи.

Извори[уреди | уреди извор]

Во многу публикации, дури и од посериозните, должината на австрискиот дел од реката честопати е погрешно дадена како 48 км; на многу мапи, започнува реката во провинциите Салцбург. На официјалната австриска мапа од 1: 200.000, највисокиот дел од реката е прикажан како Тратенбах, кој е подолг и исто така обезбедува поголеми количини на вода од номиналниот крај на реката.

Курс[уреди | уреди извор]

Номиналниот извор на Jochberger Ache лежи на 1270 метри надморска височина на премин Турн . Меѓутоа, неколку од неговите први притоки се поголеми и имаат поголемо ослободување. Најважен е Тратенбах кој почнува како браздички од висок циркум на околу 1900 метри надморска височина помеѓу планините на Цвитајтундер и Росгрубкекел јужно од Клејнер Реттенштајн и се храни од неколку други извори пред да се приклучи на Јохбергер Аче .

Долините на Jochberger Ache и Kitzbüheler Ache се опкружени со Китцбуелските Алпи . Врвовите на крајот на страничните долини имаат висини до 2363   м над морска височина (на Гејштајн ), околу Кицбуел тие се под   2000 m. Гросахе ја формира источната граница на Кајзергебирге . Кратко време по Св.   Јохан, уште во долината на Леукентал, лежат селата Кирхдорф во Тирол и Ерфендорф . Помеѓу Kössen, кој лежи во долината исток-запад кон отворот на ровот Ин, а исто така познат како Кајзервинкл, и баварската долина во близина на Шлехинг, реката ги пробива Химгауските Алпи во тесна клисура, Ентелох. Во близина на Grassau Tiroler Achen стигнува до планината Алпина .

Тиролер Ахен конечно се испушта во езерото Кимзеј и оттаму преку реката Алц припаѓа на десниот речен систем на Ин, и Дунав, чии води на крајот стигнуваат до Црното Море. Нејзините главни притоки, за разлика од нејзиниот headstreams, се Kitzbühler, Fieberbrunner и Reither болка, непосредно пред Kössen на Schwarzlofer од АДСИЦ IM Winkl, а во Kössen на Kohlenbach и Weissenbach од езерото во Walchsee .

Водостојни работи и конзервација[уреди | уреди извор]

Зголемувањето на населбата во долините Leuken и Achen, долините на Ache, од 1960-тите доведоа до тешки загадувања на Tiroler Achen, а со тоа и Chiemsee, со канализација. Во 1970-тите неговиот квалитет на водата бил оценет како "критичен". Само со обезбедување на населби по должината на реката со соодветни системи за канализација и изградба на модерни фарми за отпадни води, на пр. Во Ксесен и Грасау (Achen Valley Wewage Works), може да се намали загадувањето на реката.

Областа на делтата на реката каде што се испушта во Chiemsee е означена како природен резерват .

Од 1996-2001 Гросахе беше ренатуиран во областа на Кирхдорф во Тирол, како дел од проектот за заштита од поплави во Кирхдорф. Ова беше постигнато со продлабочување на коритото и проширување на банките за да се добие поголем волумен на дренажа. Со цел да се гарантира безбедноста на настаните од поплава за 100 години, коритото беше намалено за 1,8   m на растојание од 6.5   км, а пресекот се прошири на просечно 60-100   м. Во поплавената рамнина 20   ха област беше резервирана за задржување на поплави. Во прилог на заштита од поплави, оваа иновативна стратегија заедно донесе дополнителни придобивки во облик на заштита на природата и човечка рекреација.[4]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 Complete table of the Bavarian Waterbody Register by the Bavarian State Office for the Environment (xls, 10.3 MB)
 2. Österr.
 3. Rundwanderweg Kitzbühel, see Etappe 5: Quelle der Großache beim Pass Thurn
 4. Hochwasserschutzprojekt Grossache, avt.at (pdf)