Гронау (општинска заедница)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Гронау (германски: Gronau) — поранешна општинска заедница во округот Хилдесхајм, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Нејзиното седиште било во градот Гронау. На 1 ноември 2016 година била споена со поранешната заедница Дуинген, создавајќи ја новата општинска заедница Лајнско Средногорје.

Грб на Гронау

Општинската заедница Гронау се состоела од следниве општини:

  1. Бантелн
  2. Бетелн
  3. Бриген
  4. Дешпетал
  5. Ајме
  6. Гронау
  7. Реден

Координати: 52°04′00″ N; 9°47′00″ E / 52.0667° СГШ; 9.7833° ИГД / 52.0667; 9.7833