Гробот на Лигеја (филм од 1964)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Гробот на Лигеја (англиски: The tomb of Ligeia) - британски хорор-филм од 1964 година, во режија на Роџер Корман, по сценариото на Роберт Таун, засновано на кусиот расказ „Лигеја“ на Едгар Алан По. Главните улоги ги играат: Винсент Прајс, Елизабет Шепард и Џон Вестбрук. Овој е последниот од низата од осум филмови на Корман кои се делумно засновани врз делата на Едгар Алан По.[1]

Синопсис[уреди | уреди извор]

Во филмот се раскажува за тоа како еден човек го прогонува духот на неговата покојна сопруга која врши влијание врз неговито втор брак.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]