Гробишта Оук Риџ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гробот на Абрахам Линколн се наоѓа на гробиштата Оук Риџ.[1]

Гробиштата Оук Риџ (англиски: Oak Ridge Cemetery) се комплекс гробишта кои се наоѓаат во Спрингфилд, Илиноис во Соединетите Американски Држави. Овие гробишта се особено популарни и значајни за американската култура и историја бидејќи тука се наоѓа вечниот дом на Абрахам Линколн, но и на неговата жена Мери Тод Линколн и на сите освен едно од неговите деца. Покрај ова семејство, во Оук Риџ се закопани и уште неколку познати американски и илиноиски политички личности. Поради гробот на Линколн, Оук Риџ е втор најпосетуван комплекс гробишта во САД, веднаш зад Националните гробишта Арлингтон.[2]

Позначајни гробници[уреди | уреди извор]

Во локалитетот се закопани, меѓу останатите, и следните значајни американски личности:

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „National Register Information System“. National Register of Historic Places. National Park Service. 23 јануари 2007. http://www.nr.nps.gov/. 
  2. www.graveyards.com

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Координати: 39°49′27″N 89°39′31″W / 39.8240782524°СГШ 89.6585869789°ЗГД / 39.8240782524; -89.6585869789