Грмотрн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грмотрн
Ononis spinosa 1.jpg
Научна класификација
Царство: Растенија
Нерангирано: Скриеносеменици
Нерангирано: Евдикоти
Нерангирано: Розиди
Ред: Бобовидни
Семејство: Бобови
Род: Грмотрн
Вид: Грмотрн
Биномен назив
Ononis spinosa
L.
Синоними

Ononis vulgaris Rouy pro parte

Грмотрн (науч. Ononis spinosa) е растение од фамилијата Бобови (Fabaceae), наречено и зајчетрн или зајачки трн. Се среќава низ голем дел од Европа но мошне ретко во северните краишта како Шкотска.

Во Македонија, грмотрнот традиционално се употребува поради неговите лековити својства.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Македонска енциклопедија. Скопје: МАНУ. 2009. стр. 792.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]