Гриша (расказ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гриша
АвторАнтон Чехов
Наслов на
оригиналот
Гриша
ЗемјаРусија
ЈазикРуски
Издадена
18 април 1886

„Гриша“ (руски: Гриша) ― расказ на Антон Чехов од 1886 година.[1]

Публикација[уреди | уреди извор]

Идејата за приказната му била предложена на Чехов од Виктор Билибин, кој во писмо од 14 март 1886 година напишал: „[Што е со] психолошкиот цртеж на мало момче, старо 2, 3 или 4 години? Во расказ? “ Првпат бил објавен на 18 (јул.: 5) април во бројот 14 на списанието „Осколки“ во 1886 година. Во малку ревидирана верзија бил вклучен од Чехов во Том 1 од неговите собрани дела објавени во 1899–1901 година од Адолф Маркс.[1]

Содржина[уреди | уреди извор]

Момче од две години и осум месеци го прави својот прв напад во надворешниот свет во друштво на неговата донекаде непокорна дадилка и е доста презаситен, откако го добил дури и првиот вкус на алкохол. Второспоменатата навечер му прави помали здравствени проблеми кои неговата мајка ги поправа со доза рицинусово масло.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Polotskaya, E. A. Commentaries to Гриша. The Works by A.P. Chekhov in 12 volumes. Khudozhestvennaya Literatura. Moscow, 1960. Vol. 4, p. 540

Надворешни врски[уреди | уреди извор]