Григор Прличев (награда за поема)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ова е статија за награда за поема. За истоимената награда за препев видете тука

Григор Прличев претставува литературна награда за најдобра необјавена поема на македонски јазик, што ја доделува редакцијата „Детска радост“ на издавачката куќа АД „Просветно дело“. Наградата го носи името на големиотмакедонски поет Григор Прличев и традиционално се доделува на манифестацијата „Прличеви беседи“, која почнувајќи од 1952 година се одржува во Охрид, во организација на Центарот за култура и библиотеката „Григор Прличев“. Наградата се доделува од 1993 година, а се состои од плакета, статуетка на Григор Прличев и паричен износ.[1]

Лауреати[уреди | уреди извор]

Година Добитник Поема
1993[2] Михаил Ренџов Тој
1999[3] Бранко Цветкоски Име­то.ро­дот.имо­тот
2001[4] Борче Орашански Трпеза
2004[5] Ефтим Клетников Големото незнаење
2005[6] Србо Ивановски Елена
2006[7] Владимир Попов Тајнопис на гневот
2007[8] Ефтим Клетников Гоја на пат
2008[9] Петре Бакевски Атлантида
2009[10] Михаил Ренџов Предвесница
2010[11] Милорад Стефановски Адам од Говрлево
2011[12] Трајче Кацаров Ако
2012[13] Веле Смилевски Век за самување
2013[14] Иван Василевски Азбукословецот
2014[15] Славе Банар Амбар
2015[16] Глигор Стојковски Завет, јад
2016[17] Зоран Пејковски Македонски стар и нов завет
2017[18] Гордана Стојаноска Клучевите
2018[19] Славчо Ковилоски Крале Марко по вторпат
2019[20] Стево Симски Таинство на богомилите
2020[21] Лилјана Пандева Капетаните
2021[22] Трајче Кацаров Цветко
2022[23] Зоран Анчевски Коњски житија

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Дваесет години „Григор Прличев". Утрински Весник. 22 јануари 2013. Посетено на 2013-02-07.
 2. „Publikationen von Mihail Rendzov“. Lyrikline. Посетено на 2013-02-07.
 3. „Брано Цветковски“. Посетено на 2013-02-07.[мртва врска]
 4. „Од литературниот опус на Борче Орашански (1)“. Премин Портал. Посетено на 2013-02-07.
 5. "Големото незнаење" од Клетников“. Дневник. Посетено на 2013-02-07.
 6. „Наградата "Григор Прличев" за Србо Ивановски“. Дневник. Посетено на 2013-02-07.
 7. „Владимир Попов е добитник на наградата „Григор Прличев". Утрински Весник. Посетено на 2013-02-07.
 8. „Ефтим Клетников е автор на наградената поема „Гоја на пат за Алба". идивиди. Посетено на 2013-02-07.
 9. „Григор Прличев за Бакевски“. Вечер. 10 септември 2008. Посетено на 2013-02-07.
 10. „Во Охрид врачена наградата за најдобра поема „Григор Прличев". Утрински Весник. 5 февруари 2010. Посетено на 2013-02-07.
 11. „Откриен авторот на наградената поема „Адам од Говрлево". Курир. 6 октомври 2010. Архивирано од изворникот на 2010-10-09. Посетено на 2013-02-07.
 12. „Трајче Кацаров е добитник на наградата "Григор Прличев". Вечер. 7 октомври 2011. Посетено на 2013-02-07.
 13. „Во Охрид доделена наградата „Григор Прличев" за 2012 година“. Дневник. 5 февруари 2013. Посетено на 2013-02-07.
 14. "Врачена наградата "Григор Прличев" на Иван Василевски", Дневник, година XVIII, број 5385, петок, 7 февруари 2014, стр. 21.
 15. „Наградата „Прличев“ врачена на охриѓанецот Славе Банар“, Дневник, година XIX, број 5685, петок, 6 февруари 2015, стр. 19.
 16. Глигор Стојковски лауреат на наградата „Григор Прличев". Архивирано од изворникот на 2016-02-09. Посетено на 2016-02-06.
 17. Наградата „Григор Прличев“ за најдобра поема врачена на писателот Зоран Пејковски“
 18. Познато името на авторот од поемата „Клучевите“-добитник на наградата „Григор Прличев“
 19. Славчо Ковилоски е лауреат на наградата за најдобра поема „Григор Прличев“
 20. Добитник на престижната награда „Григор Прличев“ е Стево Симски на семрежното место на Центарот за култура - Охрид
 21. „Лилјана Пандева – добитник на престижната награда „Григор Прличев" за 2020 година“. OhridNews. 4 јануари 2021. Посетено на 4 јануари 2021.
 22. „Трајче Кацаров со „Цветко" ја доби наградата „Григор Прличев". fakulteti.mk. 12.01.2022. Посетено на 12 јануари 2023. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
 23. „Зоран Анчевски добитник на наградата „Григор Прличев" за поемата „Коњски житија". fakulteti.mk. 12.01.2023. Посетено на 12 јануари 2023. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)

Поврзано[уреди | уреди извор]