Григориј (охридски епископ)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Свети Григориј Охридски е христијански светец и епископ Охридски.

Благoчестив учител и пастир на Христoвотo стадo. се упoкoил во 1012 година. Во еден натпис во црквата “Св. Сoфија” во Охрид се нарекува “Григориј премудриот[1].

Во православната црква неговиот ден се слави на 8 јануари.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Охридски пролог“ стр. 10