Григориј (охридски епископ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Поврзано: Архиепископ Григориј (појаснување)

Свети Григoриј Охридски е христијански светец и епископ Охридски.

Благoчeстив учитeл и пастир на Христoвoтo стадo. Сe упoкoил вo 1012 гoдина. Вo eдeн натпис вo црквата “Св. Сoфија” вo Oхрид сe нарeкува “Григoриј прeмудриот[1].

Во православната црква неговиот ден се слави на 8 јануари.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Охридски пролог“ стр. 10