Прејди на содржината

Гренсев дворец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гренсевиот дворец, Вестервик 20 јули 2013.

Гренсев дворец е стара куќа што се наоѓа во близина на Вестервик во округот Калмар, Шведска. Денес дворецот се користи како одморалиште.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Оригиналната зграда се состоела од главна сала направена од дрво, изградена во 1807 година од Олоф Јохан Риселсколд. Замокот бил продолжен многу пати во текот на 19 век.[2]

Во 1992 година, замокот бил подложен на екстензивно реновирање. Во 1993 година, кога реновирањето било речиси завршено, разорен пожар ја уништил целата зграда. Замокот повторно бил изграден во 1994 година, за само четири месеци.

Денес, зградата е класифицирана како одморалиште и е во приватна сопственост на Пер Јохансон.[3] Пред Јохансон, Роберт Флитвуд бил последниот сопственик, во чие семејство Гренсе бил наследен од 1886 година. Англискиот парк е обновен, додадени се хотели и бањи.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Gränsö Slott“. sverigeplats.se. Архивирано од изворникот на 2022-01-22. Посетено на September 1, 2020.
  2. „Gränsö slott utanför Västervik“. digitaltmuseum.se (англиски). Посетено на 2020-03-17.
  3. Persdotter, Anna (2018-03-28). „Häng med in på slottets nya spa“. www.corren.se. Архивирано од изворникот на 2021-11-17. Посетено на 2020-03-17.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]