Гребен (град)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Гревена)
Прејди на: содржини, барај
Гребен
Γρεβενά
Саат-кулата во Гребен
Саат-кулата во Гребен
Гребен се наоѓа во Грција
Гребен
Координати: 40°05′ СГШ 21°25′ ИГД / 
Земја Грција
Област Западна Македонија
Округ Гребен
Управа
 • Градоначалник Георгиос Нуцос
Површина
 • Вкупна 461,4 км2
Надм. вис. 530 м
Население (2001)[1]
 • Вкупно 15.481
 • Густина 3.3.552.232.336.368.0/км2
Часовен појас EET (UTC+2)
 • Лете (DST) EEST (UTC+3)
Пошт. бр. 511 00
Повик. бр. 24620
Рег. таб. ΡΝ
Мреж. место dimosgrevenon.gr

Гребен (грчки: Γρεβενά, Гревена) — град и општина во периферијата Западна Македонија во Егејска Македонија и административен центар на Гребенскиот округ. Има 10.177 жители и се наоѓа на околу 400 км од Атина и 180 км од Солун.

Панорама на градот Гревена, со сарајот на Вели бег. 1900 година. Фотографирано од браќата Манаки (скршена плоча)


Наводи[уреди | уреди извор]