Гребциг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гребциг
Градски дел во Зидлихес Анхалт
Грб на Гребциг
Гребциг is located in Германија
Гребциг
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Анхалт-Битерфелд
Град Зидлихес Анхалт
Основни податоци
Површина 24 км2
Надм. височина 77 м
Население 3.034  (31 декември 2009)
 - Густина 126 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABI
Пошт. бр. 06388
Повик. бр. 034976
Портал www.groebzig.de
Координати 51°40′N 11°52′E / 51.667° СГШ; 11.867° ИГД / 51.667; 11.867Координати: 51°40′N 11°52′E / 51.667° СГШ; 11.867° ИГД / 51.667; 11.867

Гребциг (германски: Gröbzig) — град и поранешна општина во округот Анхалт-Битерфелд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 септември 2010, е дел од градот Зидлихес Анхалт. Се наоѓа југозападно од окружниот главен град Кетен.