Грб на Пула

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грбот на градот Пула

Грбот на градот Пула се заснова на штит во зелена боја во која има латински крст во златна боја (жолта боја). Краковите на крстот ги допираат рабовите на грбот. Овој историски грб станал повторно службен во 1990 година.

Грбот на Пула за време на СФРЈ[уреди | уреди извор]

Грбот на Пула за време на СФРЈ

Овој грб е воведен по Втората светска војна. Се состои од син штит со бела презентација на Арена, бранови на дното на и црвена петокрака ѕвезда во горниот десен раб на грбот.

Извори[уреди | уреди извор]