Грбови во Океанија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
LocationOceania.png

Ова е галерија на грбови во Океанија. Во оваа галерија се опфатени сите независни држави во Океанија, но и зависните самоуправувачки територии.

Независни држави[уреди | уреди извор]

Земја Грб Гесло Главна статија
Австралија Coat of Arms of Australia.svg нема[1] Грб на Австралија
Вануату Coat of arms of Vanuatu.svg „Со Бог сме“
„Long God yumi stanap“
Грб на Вануату
Источен Тимор Coat of arms of East Timor.svg „Единство, акција, напредок“
„Unidade, acçâo, progresso“[2]
Грб на Источен Тимор
Индонезија Coat of Arms of Indonesia Garuda Pancasila.svg „Единство во различност“
„Bhinneka Tunggal Ika “
Грб на Индонезија
Кирибати Coat of arms of Kiribati.svg „Здравје, мир и просперитет“
„Te Mauri, Te Raoi ao Te Tabomoa“
Грб на Кирибати
Маршалски Острови Seal of the Marshall Islands.svg „Остварување преку заеднички сили“
„Jepilpilin ke ejukaan“[3]
Грб на Маршалските Острови
Микронезија Seal of the Federated States of Micronesia.svg „Мир, единство, слобода“
„Peace, unity, liberty“[4]
Грб на Микронезија
Науру Coat of arms of Nauru.png „Божјата волја прво“
„God's will first“[5]
Грб на Науру
Нов Зеланд Coat of arms of New Zealand.svg нема[6] Грб на Нов Зеланд
Палау Seal of Palau.svg нема[7] Грб на Палау
Папуа Нова Гвинеја National Emblem of Papua New Guinea.svg нема Грб на Папуа Нова Гвинеја
Самоа Coat of arms of Samoa.svg „Самоа се заснова на Бога“
„Fa'avaei le Atua Samoa“
Грб на Самоа
Соломонски Острови Coat of arms of the Solomon Islands.svg „Да водиш значи да служиш“
„To Lead is to Serve“
Грб на Соломонските Острови
Тонга Coat of arms of Tonga.svg „Бог и Тонга се моето наследство“
„Ko e ʻOtua mo Tonga ko hoku tofiʻa“
Грб на Тонга
Тувалу Coat of arms of Tuvalu.svg „Тувалу за Семоќниот“
„Tuvalu mo te Atua“
Грб на Тувалу
Фиџи Coat of arms of Fiji.svg Биди богобојазлив и почитувај ја кралицата[8]
„Rerevaka na Kalou ka Doka na Tui“
Грб на Фиџи

Зависни самоуправуваки територии[уреди | уреди извор]

Земја Грб, амблем или печат Гесло Главна статија
Американска Самоа Coat of Arms of American Samoa.svg „Самоа, нека Бог биде прв“
„Samoa, Muamua Le Atua“[9]
Грб на Американска Самоа
Божиќен Остров Coat of Arms of Christmas Island.svg нема Грб на Божиќниот Остров
Валис и Футуна Coat of arms of Wallis and Futuna.svg нема Грб на Валис и Футуна
Велигденски Остров Emblem of Easter Island.svg нема Грб на Велигденскиот Остров
Гуам Coat of arms of Guam.svg нема[10] Грб на Гуам
Кокосови Острови Armoiries des îles Cocos.svg Maju, Pulu, Kita Грб на Кокосовите Острови
Кукови Острови Coat of arms of cook islands.gif нема[11] Грб на Куковите Острови
Ниуе Public Seal of Niue.svg нема[12] Грб на Ниуе
Нова Каледонија Emblem of New Caledonia.svg нема Грб на Нова Каледонија
Норфолшки Остров Coat of Arms of Norfolk Island.svg „Дотолку“
„Inasmuch“
Грб на Норфолшкиот Остров
Питкерн Coat of arms of the Pitcairn Islands.svg нема Грб на Питкерн
Северни Маријански Острови Seal of the Northern Mariana Islands.svg нема [13] Грб на Северните Маријански Острови
Токелау Badge of Tokelau.svg „Токелау за Семоќниот“
„Tokelau mo te Atua“
Грб на Токелау
Француска Полинезија Coat of arms of French Polynesia.svg нема Грб на Француска Полинезија

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. На грбот е испишано името на државата, односно Австралија или на англиски Australia.
 2. Покрај ова гесло, на грбот е испишано името на државата и нејзина кратенка, односно Демократска Република Источен Тимот - ДРИТ или на португалски Republica Democratica de Timor-Leste - RDTL
 3. На грбот, покрај ова гесло, е испишано Печат на Република Маршалски Острови или на англиски јазик Republic of the Marshall Islands Seal
 4. Покрај геслото на грбот има напишано Влада на Федералните Држави на Микронезија 1979 или на англиски Government of the Federated States of Micronesia 1979
 5. Покрај геслото, на грбот е испишано името на државата, односно „Науру“ или на науруски јазик „Naoero“
 6. На грбот е испишано името на државата „Нов Зеланд“ или на англиски „New Zealand“.
 7. На грбот е испишано името на државата, односно „Република Палау“, на англиски Republic of Palau и на палауски Olbiil era Kelulau
 8. Наместо „кралица“, може да се смени во крал ако на престолот на Обединетото Кралство е крал
 9. Покрај геслото, на грбот е испишано на англиски: Печат на Американските Самоа•17 април 1900
 10. На грбот е испишано името на државата, односно Guam.
 11. На грбот е испишано името на државата, односно Cook Islands.
 12. На грбот има испишано Public Seal of Niue - Niue или Јавен печат на Ниеу - Ниуе
 13. На печатот има испишано на англиски Државна заедница на Северните Маријани•Соединети Држави - Официјален печат

Поврзано[уреди | уреди извор]