Грбови во Европа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Европа.

Ова е галерија на грбови во Европа. Галеријата опфаќа независни држави, зависни самоуправувачки територии и самопрогласени непризнати држави.

Независни држави[уреди | уреди извор]

држава грб гесло статија
Австрија
Austria Bundesadler.svg
нема Грб на Австрија
Албанија
Coat of arms of Albania.svg
нема Грб на Албанија
Андора
Coat of arms of Andorra.svg
„Обединетата доблест е посилна“
„Virtus unita fortior“
Грб на Андора
Азербејџан
Emblem of Azerbaijan.svg
нема Грб на Азербејџан
Белгија
Great coat of arms of Belgium.svg
„Единството ја прави силата“
„L'union fait la force“
Грб на Белгија
Белорусија
Coat of arms of Belarus (1995-2021).svg
нема[1] Грб на Белорусија
Босна и Херцеговина
Coat of arms of Bosnia and Herzegovina.svg
нема Грб на Босна и Херцеговина
Бугарија
Coat of arms of Bulgaria.svg
„Единството ја прави силата“
„Съединението прави силата“
Грб на Бугарија
Ватикан
Vatican City CoA.svg
нема Грб на Ватикан
Германија
Coat of arms of Germany.svg
нема Грб на Германија
Грузија
Greater coat of arms of Georgia.svg
„Силата е во единството“
„ძალა ერთობაშია“
Грб на Грузија
Грција
Coat of arms of Greece.svg
нема Грб на Грција
Данска
National Coat of arms of Denmark.svg
нема[2] Грб на Данска
Естонија
Coat of arms of Estonia.svg
нема Грб на Естонија
Ерменија
Coat of arms of Armenia.svg
нема Грб на Ерменија
Ирска
Coat of arms of Ireland.svg
нема Грб на Ирска
Исланд
Coat of arms of Iceland.svg
нема Грб на Исланд
Италија
Emblem of Italy.svg
нема[3] Грб на Италија
Кипар Coat of arms of Cyprus (2006).svg нема[4] Грб на Кипар
Латвија
Coat of arms of Latvia.svg
нема Грб на Латвија
Литванија
Coat of arms of Lithuania.svg
нема Грб на Литванија
Лихтенштајн
Coat of arms of Liechtenstein.svg
нема Грб на Лихтенштајн
Луксембург нема Грб на Луксембург
Македонија
Coat of arms of North Macedonia.svg
Слобода или смрт за Македонија Грб на Македонија
Малта
Coat of arms of Malta.svg
нема[5] Грб на Малта
Молдавија
Coat of arms of Moldova.svg
нема Грб на Молдавија
Монако
Coat of arms of Monaco.svg
„Со Божја помош“
„Deo Juvante“
Грб на Монако
Норвешка
Coat of arms of Norway.svg
нема Грб на Норвешка
Обединето Кралство
Royal Coat of Arms of the United Kingdom (1952-2022).svg
„Господ и моето право“
„Dieu et mon droit“
„Да се засрами тој што мисли лошо за тоа“
„Honi soit qui mal y pense“
Грб на Обединетото Кралство
Полска
Herb Polski.svg
нема Грб на Полска
Португалија
Coat of arms of Portugal.svg
нема Грб на Португалија
Романија
Coat of arms of Romania.svg
нема Грб на Романија
Русија
Coat of Arms of the Russian Federation.svg
нема Грб на Русија
Сан Марино Coat of arms of San Marino.svg „Слобода“
„Libertas“
Грб на Сан Марино
Србија
Coat of arms of Serbia.svg
нема Грб на Србија
Словачка
Coat of arms of Slovakia.svg
нема Грб на Словачка
Словенија
Coat of arms of Slovenia.svg
нема Грб на Словенија
Турција
Emblem of Turkey.svg
нема[6] Грб на Турција
Украина
Lesser Coat of Arms of Ukraine.svg
нема Грб на Украина
Унгарија
Coat of arms of Hungary.svg
нема Грб на Унгарија
Финска
Coat of arms of Finland.svg
нема Грб на Финска
Франција
Armoiries république française.svg
нема Грб на Франција
Холандија
Royal coat of arms of the Netherlands.svg
„Ќе опстојам“
„Je Maintiendrai“
Грб на Холандија
Хрватска
Coat of arms of Croatia.svg
нема Грб на Хрватска
Црна Гора
Coat of arms of Montenegro.svg
нема Грб на Црна Гора
Чешка
Coat of arms of the Czech Republic.svg
нема Грб на Чешка
Швајцарија
Coat of arms of Switzerland.svg
нема Грб на Швајцарија
Шведска
Great coat of arms of Sweden.svg
нема Грб на Шведска
Шпанија
Escudo de España (mazonado).svg
„Напред понатака“
„Plus Ultra“
Грб на Шпанија

Зависни територии[уреди | уреди извор]

територија грб дел од статија
Азорски Острови Coat of arms of the Azores.svg Португалија Грб на Азорските Острови
Акротири и Декелија нема Обединето Кралство
Оланд Coat of arms of Åland.svg Финска Грб на Оланд
Гернзи Coat of arms of Guernsey.svg Обединето Кралство Грб на Гернзи
Гибралтар Coat of arms of Gibraltar1.svg Обединето Кралство Грб на Гибралтар
Мадеира Coat of arms of Madeira.svg Португалија Грб на Мадеира
Ман Coat of arms of the Isle of Man.svg Обединето Кралство Грб на Ман
Фарски Острови Coat of arms of the Faroe Islands.svg Данска Грб на Фарските Острови
Џерси Coat of Arms of Jersey.svg Обединето Кралство Грб на Џерси

Непризнати држави[уреди | уреди извор]

земја грб гесло статија
Абхазија
Coat of arms of Abkhazia.svg
нема Грб на Абхазија
Јужна Осетија
Coat of arms of South Ossetia.svg
нема[7] Грб на Јужна Осетија
Турска Република Северен Кипар
Coat of arms of the Turkish Republic of Northern Cyprus.svg
нема Грб на Турската Република Северен Кипар
Косово
Emblem of the Republic of Kosovo.svg
нема Грб на Косово
Нагорно Карабах
Emblem of the Republic of Artsakh.svg
нема[8] Грб на Нагорно-Карабах
Приднестровие
Coat of arms of Transnistria.svg
нема[9] Грб на Приднестровие

Белешки[уреди | уреди извор]

  1. На грбот е испишано името на државата, односно на белоруски Рэспубліка Беларусь
  2. Секој дански крал избира свое гесло.
  3. На грбот е испишано името на државата, односно на италијански Repubblica Italiana
  4. На грбот е испишана годината 1960.
  5. На грбот е испишано името на државата, односно на малтешки Repubblika ta' Malta
  6. На грбот е испишано името на државата на турски.
  7. На грбот е испишано името на државата, односно Республика Южная Осетия.
  8. На грбот е испишано името на државата, односно Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն, Արցախ
  9. На грбот е испишано името на државата, односно Република Молдовеняскэ Нистрянэ и Приднестровская Молдавская Республика

Поврзано[уреди | уреди извор]