Грбач оро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Грбач е машко македонско оро, кое кореографски потекнува од Скопско.[1]

Во почетокот орото се игра слободно, со изразито балансирање на телото. Потоа следат: клекнување на колена, потскоци и доскоци и длабоко потклекнување. Играчите се во полукруг, со спуштени раце, со лицето свртени кон центарот на кругот. Ритамот е 7/16.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Михаило Димоски: Македонски народни ора, Наша Книга, Скопје, 1977, стр. 148-155