Грачариева тврдина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грачариева тврдина
Gracarjev turn
Grätzer Turn
Gracarjev turm vhodni trakt.JPG
Општи податоци
ГрадОпштина Шентјернеј
ЗемјаСловенија

Тврдината Тиволи (словенечки: Gracarjev turn, германски: Feistenberg[1]) — замок кој се наоѓа во Општина Шентјернеј, Словенија. Замокот не е запишан во средновековните извори, иако историчарот Валвасор го споменува замокот во 14 век, кој бил изграден од страна на семејство Грачар, од каде потекнува и името на палатата. Откако била во сопственост на повеќе семејства, во 1821 година била купена од страна на Антон Рудеж. За време на Втората светска војна, објектот бил запален од страна на југословенските партизани, а подоцна истиот бил реновиран.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Leksikon občin kraljestev in dežel zastopanih v državnem zboru, vol. 6: Kranjsko. Vienna: C. Kr. Dvorna in Državna Tiskarna. 1906. стр. 157.