Грасбрун

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грасбурн

Грасбрун е општина во германската сојузна покраина Баварија. Тој е еден од 29-те општински центри на областа Минхен. Според проценката од 2010 година во општината живееле 6.253 жители. Има регионален код 9184121.

Географски и демографски податоци[уреди | уреди извор]

Локација на општината во областа Минхен

Грасбрун се наоѓа во сојузната покраина Баварија во областа Минхен. Општината се наоѓа на надморска височина од 556 метри. Површината на општината е 23,6 км. Според проценката од 2010 година, во самиот град живееле 6.253 жители. Просечната густина на населеност е 265 жители.

Меѓународна соработка[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]