Гран Коломбје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Островот е значајно место за размножување на птиците од фамилијата Oceanodroma leucorhoa.

Гран Коломбје е мал, ненаселен остров на француската северноамериканска територија Свети Петар и Микелон. Се наоѓа на надморска височина од 150 метри, а опфаќа површина од само 500 хектари. Неговата местоположба е 500 метри од северниот брег на островот Сент Пјер. Претставува стрмен, нежно извртен врв со бујна вегетација на папрати и треви на неговите падини. Оваа област е позната како важна птичја област, од страна на BirdLife International бидејќи тука се населени и се одгледуваат околу 100.000 парови птици од фамилијата Oceanodroma leucorhoa.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Grand Colombier Island“. Important Bird Areas factsheet. BirdLife International. 2013. Посетено на 24 февруари 2021.