Гранон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гранон
ColduGranon.JPG
Превојот Гранон
Највисока точка
Надм. вис.2.413 м
Географија
Гранон на интерактивна карта

МестоГорни Алпи,  Франција
ПокраинаFR
Матичен венецАлпи

Гранон (француски: Col du Granon) — планински премин на Алпите во департманот Горни Алпи во Франција, на надморска височина од 2.413 м. Тесниот асфален пат се извива стрмно со јужниот приод. По преминот, продолжува чакален пат, во воената тренинг-зона.[1] Тој беше домаќин на досега највисокиот планински врв, кој воедно бил е завршница на етапа возена на Тур де Франс - само еднаш - во 1986. Но, овој рекорд беше надминат на овогодишниот Тур де Франс, каде што на етапата 18 трката ќе заврши на 2.645 метри, со што го надминува Гранон. Едуардо Чозас од Шпанија ја освои етапата по долго осамено возење.

Возачи кои први стигнале на врвот на Тур де Франс[уреди | уреди извор]

Година Име Држава
1986 Едуардо Чозас  Шпанија

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Планински премин на Алпите: Премин Бренер, Главни премини. Книги, LLC - 2010

Надворешни врски[уреди | уреди извор]