Гранд Хотел Европа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Белмонд Гранд Хотел Европа
Хотелот се наоѓа на крстосницата од Невски Проспект и улицата Михајловска.
Удел на Санкт Петербуршката компанија „Хотел Европа“, издадена во 1873 година

Гранд хотел Белмонд Европа е познат како хотел со пет ѕвезди кој се наоѓа на Плоштадот Артс во Санкт Петербург, Русија .

Историја[уреди | уреди извор]

Овој хотел е еден од големите хотели на 19-от век во Европа. Гранд Хотел Европа бил отворен на 28 јануари 1875 година.

Во 1910-тите хотелот бил реновиран во стилот на Арт Нову во дизајни на Фјодор Лидвал и Леон Беноа. Последното и големо реновирање било направено помеѓу 1989 и 1991 година. [1]


Во 2014 година хотелот бил преименуван во „Белмонд гранд хотел Европа“ кога матичната компанија на хотелот Ориент-експрес хотели била преименувана во Белмонд ДОО.

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Bogdanov, I. A. (1999). Гранд-отель Европа в Санкт-Петербурге [Grand Hotel Europe in Saint Petersburg] (руски).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]