Гранатирање на Јенпјенг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гранатирање на Јенпјенг
Дел од Корејска војна
Shelling of north korea in 2010.PNG
Датум 23 ноември 2010
Место Јон-Пјонг, Јужна Кореја
Завојувани страни
 Северна Кореја  Јужна Кореја
Сила
непознато непознато
Жртви и загуби
непознато 2 убиени
17 повредени[1]
3 цивили повредени

Гранатирањето на Јенпјенг започнало во 14:34 KST (04:34 UTC) на 23 ноември 2010 година, кога артилеријата на Северна Кореја започнала со гранатирање на јужнокорејскиот остров Јенпјенг[1].

Јужнокорејскиот претседател Ли Мјунг Бак изјавил дека најважно по нападот било да се спречи ескалиција на престрелката. Русија за инцидентот изразила сериозна загриженост, а Јапонија наредила подготвеност во случај на започнување на отворена војна. Кина апелирала до двете земји да се смират и да седнат да преговараат[2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 "Репортажа: С. Кореја пукаше на Ј. Кореја, повредувајќи најмалку 17 лица". CNN. 23 ноември 2010. Посетено на 23 ноември 2010. (англиски)
  2. Двете Кореи на работ на војна - А1 телевизија (македонски)