Гранада (Кувајт)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гранада
غرناطة
District
Држава Кувајт
ОбластАл Асима
Население (2011)[1]
 • Вкупно8,752

Гранада ― област во главниот град на Кувајт и e предградие на градот Кувајт. Се состои од четири населби, од кои едната е неразвиена и ненаселена.[1] Името го добила по градот Гранада во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Geoportal for Kuwait Census 2011“. Central Statistical Bureau of Kuwait. Посетено на 13 декември. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)