Граничево

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Грамич)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Граничево
Κρυονέρι
Граничево is located in Грција
Граничево
Граничево
Координати: 40°48′N 23°16′E / 40.800° СГШ; 23.267° ИГД / 40.800; 23.267Координати: 40°48′N 23°16′E / 40.800° СГШ; 23.267° ИГД / 40.800; 23.267
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругСолунски округ
ОпштинаЛагадина
Општ. единицаЛагадина
Надм. вис.&10000000000000603000000603 м
Население (2001)[1]
 • Вкупно901
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (DST)EEST (UTC+3)

Граничево или Гранич (грчки: Κρυονέρι, Крионери , до 1927 Γκερμίτς Гермиц)[2] — село во Општина Лагадина во Солунски округ, Егејска Македонија, денес во областа Централна Македонија, Грција.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на 23 километри од градот Лагадин (Лагадин) на Богданската Планина. Селото се наоѓа на надморска височина од 603 метри.

Историја[уреди | уреди извор]

Во XIX век Граничево е турско село, кое припаѓало кон Лагадинската каза на Отоманската империја. Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) Грамничево во 1900 година имало 700 жители Турци[3].

Во текот на Втората Балканска војна, селото било окупирано од страна на грчките војски[4]. По крајот на Балканските војни, селото било вклучено во составот на Грција.

Според Лозанскиот договор, во селото било населено грчко население од Мала Азија, Источна Тракија и Понд, додека муслиманското население било принудено да си замине од селото. Во 1927 година, селото било прекрстено во Крионери.[5]

Наводи[уреди | уреди извор]