Прејди на содржината

Град (Нестрам)

Координати: 40°25′00″N 21°03′50″E / 40.4166° СГШ; 21.0639° ИГД / 40.4166; 21.0639
Од Википедија — слободната енциклопедија
Град
Κάστρο
Горнени и Долнени гледани од Горуша. Десно над Горнени е Градот
Карта
МестоНестрам, Костурско
ОбластЕгејска Македонија, Грција
Координати40°25′00″N 21°03′50″E / 40.4166° СГШ; 21.0639° ИГД / 40.4166; 21.0639
Надм. вис.1.017 м
Видтврдина
Историја
Раздобјеантика
Белешки за наоѓалиштето
Состојбаурнатини

Град, често членувано Градо[1] Градот, Градут[2] или Крепоста[2] (грчки: Κάστρο, Γκρατ, Γκράδο[1]) — античка населба и средновековна тврдина чии остатоци се наоѓаат над селото Нестрам во Костурско, Егејска Македонија.[3]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Тврината е сместена на врвот на мал зремнет рид веднаш источно од маалото Горнени и северно од маалото Долнени, на висина од 1.017 м.[4][5] На малата висорамнина е изграден параклисот „Св. Троица“, каде секоја година се празнува Духовден.[5]

Историја[уреди | уреди извор]

Во тврдината има остатоци од одбранбени бедеми, станбени објекти и водовод. Мештаните сметале дека му припаѓала на Самуиловииот војсководец Несторица, со чие име е поврзано и друго предание за името Нестрам.[2][6]

Во месноста Лоско под ридот се пронајдени поголем број округли плочки од хипокаустни столбови за бања, клинени цевки за аквадукт, столбови, капители, монети и други археолошки артефакти кои се чуваат во општинската археолошка збирка. Тоа ја поткрепува хипотезата дека станува збор за населба со Хиподамов уличен план. Тоа според грчки податоци е Град.[1]

Нестрамецот Кирил Радев напишал за тврдината:

„Градут“ или „Крепоста“ е чудна појава на големата природа. Това е висок пресечен конусовиден врв во близина населото. За да се стигне до висорамнината на „Градут“, некогаш опкружен со видоки камени ѕидини и најдени остатоци од водовод , се користи само едана коњска патека. На висорамнината се откриени остатоци од станбени градби во сопственост на феудалецот Несторица, проучен Самуилов војсководец, како и остатоци од складови за храна, амбари, плевни и други стопански градби. Се гледаат неколку пештери во карпите, кои служеле како природни складови во тврдината. Тврдината била срушена од Османлиите.[2]

Во 1995 година во Градо, при работа по селски пат случајно е откриен мозаичен под со геометриски украси. Есента истата година се спроведени проучувачки ископувања со кои се најдени остатоци од ѕидови и керамика. Мозаикот е израбботен од мермерни и сини камчиња. Датирањето е отежнато поради малата површина и застапените украсно-геометриски кои се повторуваат на многу мозаични подови од III до VI век.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „Το χωριό μας“. Πολιτιστικός Σύλλογος Νεστορίου «Νέστωρ». Посетено на 31 јануари 2021.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Радев, Кирил (1998). Лични бележки за село Нестрам, Костурско. – В: Извори за българската етнография, том 3: Етнография на Македония. Материали из архивното наследство. София: Македонски научен институт, Етнографски институт с музей, Академично издателство „Проф. Марин Дринов“. стр. 51.
  3. „Κάστρο του Λογγά“. Ελληνικά Κάστρα. Посетено на 29 декември 2020.
  4. Νέζης, Νίκος (2010). Τα ελληνικά βουνά : γεωγραφική εγκυκλοπαίδεια. Τόμος 2. Ηπειρωτική Ελλάδα. Πελοπόννησος - Στερεά Ελλάδα - Θεσσαλία - Ήπειρος - Μακεδονία - Θράκη. Αθήνα: Ελληνική Ομοσπονδία Ορειβασίας Αναρρίχησης : Κληροδότημα Αθ. Λευκαδίτη. стр. 364. ISBN 978-960-86676-6-2.
  5. 5,0 5,1 „Καστοριά – Νεστόριο – Νέα Κοτύλη – Παλιά Κοτύλη – Κυψέλη“. Ελλάδος Περιήγηση. Посетено на 20 јули 2022.
  6. Радев, Кирил (1998). Лични бележки за село Нестрам, Костурско. – В: Извори за българската етнография, том 3: Етнография на Македония. Материали из архивното наследство. София: Македонски научен институт, Етнографски институт с музей, Академично издателство „Проф. Марин Дринов“. стр. 52.