Град (Катраница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Град
Γκρατ
Карта
МестоКатраница, Кајларско
ОбластЕгејска Македонија, Грција
Координати40°40′54″ N; 21°51′50″ E / 40.6817° СГШ; 21.8640° ИГД / 40.6817; 21.8640Координати: 40°40′54″ N; 21°51′50″ E / 40.6817° СГШ; 21.8640° ИГД / 40.6817; 21.8640
Видтврдина
Површина50 ха
Историја
Раздобјесреден век
Белешки за наоѓалиштето
Состојбаурнатини

Град (грчки: Γκρατ, Γκραντ) — средновековна тврдина на планината Каракамен над селото Катраница во Кајларско, Егејска Македонија.[1][2]

Опис[уреди | уреди извор]

Тврдината е сместена на рид североисточно од Катраница.[1] Во северното подножје тече истоимената река Град (Граматиковска Река) во клисура меѓу Град на југ и Курбан (835 м) на север. Има две кули кои чуваат тесен премин од Вија Егнација до Еордеја и служел како збег за жителите. Втората крепосна линија се утврдувањата кај Крмишта, а третата кај Учини. Зафаќа површина од 50 хектари.[1]

Соск[уреди | уреди извор]

Истакнатиот македонски археолог Томо Томоски ја поистоветува оваа тврдина со средновековниот град Соск.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Πύργοι“. Χάρτης της Ελλάδος. Архивирано од изворникот на 2003-11-26. Посетено на 30 декември 2014.
  2. „Φωτογραφίες από τους Πύργους Κοζάνης“. Το περιπλανόμενο τουατάρα. Архивирано од изворникот на 2014-12-30. Посетено на 30 декември 2014.
  3. Македонска енциклопедија, том II. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите. 2009. стр. 1398. ISBN 978-608-203-024-1.