Град со републиканско значење

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Град со републиканско значење е административна единица на федералните субјекти во Русија која има еднаков статус со реоните, но е организиран околу голем град; понекогаш со околните рурални територии.

Видови[уреди | уреди извор]

Заклучно со 2013, постојан следниве видови:

English designation Russian designation Entity in which it exists Type of higher level entity
Административно-територијален субјект со посебен статус административно-территориальное образование с особым статусом во Република Калмикија република
Град город во Република Дагестан, Калмикија, и Хакасија република
Град со републиканско значење город республиканского значения во Република Башкортостан, Бурјатија, Чеченија, Чувашија, Република Крим,[1] Ингушетија, Кабардино-Балкарија, Карачаево-Черкесија, Карелија, Коми, Мариј Ел, Мордовија, Татарстан, и Удмуртија република
Град под републичка надлежност город республиканского подчинения Република Јакутија и Северна Осетија-Аланија република
Град под републичка надлежност (градски округ) город республиканского подчинения (городской округ) Република Тува република
Затворен административно-територијален субјект закрытое административно-территориальное образование Република Башкортостан република
Републикански градски округ республиканский городской округ Република Адигеја република
Градски округ городской округ Република Алтај република
Град город Краснодарски Крај крај
Град со краево значење город краевого значения Алтајски, Хабаровски, Пермски, и Ставрополски Крај крај
Град под краева надлежност город краевого подчинения Камчатски и Приморски крај крај
Затворен административно-територијален субјект закрытое административно-территориальное образование Алтајски, Краснојарски, и Пермски Крај крај
Краев град краевой город Краснојарски крај
Град город Chelyabinsk, Irkutsk, Ivanovo, Kaluga, Kirov, Murmansk, Novosibirsk, Orenburg, Pskov, Sverdlovsk, Tyumen, and Vladimir Oblasts област
Град со обласно значење город областного значения Arkhangelsk, Astrakhan, Belgorod, Kaliningrad, Kostroma, Kursk, Magadan, Nizhny Novgorod, Novgorod, Omsk, Oryol, Penza, Ryazan, Sakhalin, Samara, Saratov, Tambov, Ulyanovsk, Volgograd, Vologda, and Yaroslavl Oblasts област
Град под обласна надлежност город областного подчинения Kemerovo, Kurgan, Lipetsk, Moscow, Tomsk, and Tula Oblasts област
Град со подредена територија город с подведомственной территорией Мурманска Област област
Затворен административно-територијален субјект закрытое административно-территориальное образование Astrakhan, Kirov, Moscow, Murmansk, Orenburg, Saratov, Sverdlovsk, and Vladimir Oblasts област
Општина со статус на градски округ муниципальное образование со статусом городского округа Ленинградска област област
Округ округ Тверска Област област
Градски административен округ/град со обласно значење городской административный округ/город областного значения Брјанска Област област
Поселок од градски тип со обласно значење посёлок городского типа областного значения Chelyabinsk and Kaliningrad Oblasts област
Поселок од градски тип под обласна надлежност посёлок городского типа областного подчинения Кемеровска Област област
Градски округ городской округ Амурска, Ростовска, Смоленска, и Воронешка област област
Град со окружно значење город окружного значения Chukotka, Khanty-Mansi, Nenets, and Yamalo-Nenets Autonomous Okrugs автономен округ
Град со обласно значење город областного значения Jewish Autonomous Oblast автономна област
  1. The Republic of Crimea is a federal subject of Russia established on the territory of the Crimean Peninsula, which is disputed between Russia and Ukraine