Градско собрание на Клоѕко

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Градско собрание на Клоѕко
Ratusz w Kłodzku
2013 Kłodzko, ratusz, 38.jpg
Градско собрание на Клоѕко
Општи податоци
ТипГрадско собрание
Стилнеоренесанса
МестоКлоѕко, Полска
Почната1887 година
Завршена1890

'Градско собрание на Клоѕконеоренесансна, историска градба на градското собрание која се наоѓа во централниот дел на плоштадот Болеслав Хробрег во стариот град на Клоѕко во . Изградена е во 1887-1890 според дизајнот на германскиот архитект Евалд Бергер. Првобитно, таа била градското собрание на Клодзко, потоа филијалата на Банката на Полска.

Сала во внатрешноста

Од 1990 година, таа е седиште на градоначалникот на Клодзко, Градскиот совет во Клодзко, одделенијата на општинскиот совет и управа на Клодзко и месната стража (локалната полиција). На приземјето се наоѓаат просториите на градската библиотека, како и три кафулиња и биро за туристички информации. Во зградата на градското собрание се наоѓа и студиото Клодзко на полското радио Вроцлав.