Градско собрание на Гдањск

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Градско собрание на Гдањск
Ratusz Głównego Miasta w Gdańsku
Ayuntamiento Principal, Gdansk, Polonia, 2013-05-20, DD 10.jpg
Градско собрание н Гдањск
Општи податоци
ТипГрадско собрание
Стилренесанса-Барок
МестоГдањск, Полска
Почната1346 година
Завршена15 век
Висина83.45 метри
Историски музеј на градот Гдањск

Градско сообрание во Гдањск е историска админситратицна зграда, позната како Ратуш, кое се наоѓа во Гдањск, главниот град на околијата Шредимски. Ова е еден од најдобрите примери на историските градби во готско-ренесансата во градот, изградени на пресекот на Лонг Лејн и Долгиот пазар, во најпопуларниот дел на Гдањск.[1] Во главната градска зграда, исто така се наоѓа и историскиот музеј на градот Гдањск.[2]

Поглед на Градското собрание на Гдањск од крајот на улицата Длуга

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Main Town Hall In Gdańsk“. MHMG. Посетено на 10 March 2016.
  2. Piasecki, Tadeusz Glinka, Marek (2004). Perły architektury. Poznań: Wydawn. Podsiedlik-Raniowski i Spółka. ISBN 8373414029.