Градиште I - Виничка Кршла (археолошко наоѓалиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Градиште 1
археолошко наоѓалиште
Градиште 1 is located in Македонија
Градиште 1
Местоположба на Градиште 1 во Македонија
Местоположба Координати: Недостасува географска ширина
Координати: Координати: Недостасува географска ширина
{{#coordinates:}}: неважечка гео. ширина
Основни податоци
Место Виничка Кршла
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола Археомак 2.0 графички знак (тумул).svg тумул


Период железно време
Портал „Археологија“

Археолошкото наоѓалиште Градиште I е некропола и тумули од железното време. Југозападно од селото Виничка Кршла, на повисок рид пристапен од североисточната страна се наоѓаат три тумули доста развлечени. Првиот има пречник од 4 м и височина од 0,50-0,60 м; вториот 10 м пречник и височина од 0,70 м и третиот 12 м пречник во основата и 0,80 м височина.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Други археолошки наоѓалишта во околината на Виничка Кршла. Виничка Кршла (археоархеолошки наоѓалишта)

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]