Градиште I - Виничка Кршла (археолошко наоѓалиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Градиште 1
Градиште 1 is located in Археолошки локалитет во Македонија<div style="position: absolute; z-index: 2; top: Грешка во изразот: Неочекуван оператор <%; left: Грешка во изразот: Неочекуван оператор <%; height: 0; width: 0; margin: 0; padding: 0;">
Градиште 1
Градиште 1
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Основни податоци
Име Градиште 1
Место Виничка Кршла
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола Археомак 2.0 графички знак (тумул).svg тумул

Период железно време
Портал:Археологија

Археолошкиот локалитет Градиште I е некропола и тумули од железното време. Југозападно од селото Виничка Кршла, на повисок рид пристапен од североисточната страна се наоѓаат три тумули доста развлечени. Првиот има пречник од 4 m и височина од 0,50-0,60 m; вториот 10 m пречник и височина од 0,70 m и третиот 12 m пречник во основата и 0,80 m височина.

Види исто така[уреди | уреди извор]

Други археолошки локалитети во околината на Виничка Кршла. Виничка Кршла (археолошки локалитети)

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]