Градиште II - Виничка Кршла (археолошко наоѓалиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Градиште 2
Градиште 2 is located in Археолошки локалитет во Македонија<div style="position: absolute; z-index: 2; top: Грешка во изразот: Неочекуван оператор <%; left: Грешка во изразот: Неочекуван оператор <%; height: 0; width: 0; margin: 0; padding: 0;">
Градиште 2
Градиште 2
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Основни податоци
Име Градиште 2
Место Виничка Кршла
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период железно време
доцноантичко време
Портал:Археологија

Археолошкиот локалитет Градиште II е утврдена населба од железното време и доцноантичкото време. На висок рид со доминантна местоположба над Драгобрашка Река се зачувани остатоци од бедем, а по површината се среќаваат фрагменти од керамички садови.

Види исто така[уреди | уреди извор]

Други археолошки локалитети во околината на Виничка Кршла. Виничка Кршла (археолошки локалитети)

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]