Градиште II - Виничка Кршла (археолошко наоѓалиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Градиште 2
археолошко наоѓалиште
Градиште 2 is located in Македонија
Градиште 2
Местоположба на Градиште 2 во Македонија
Местоположба Координати: Недостасува географска ширина
Координати: Координати: Недостасува географска ширина
{{#coordinates:}}: неважечка гео. ширина
Основни податоци
Место Виничка Кршла
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период железно време
доцноантичко време
Портал „Археологија“

Археолошкото наоѓалиште Градиште II е утврдена населба од железното време и доцноантичкото време. На висок рид со доминантна местоположба над Драгобрашка Река се зачувани остатоци од бедем, а по површината се среќаваат фрагменти од керамички садови.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Други археолошки наоѓалишта во околината на Виничка Кршла. Виничка Кршла (археолошко наоѓалиште)

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]