Градиште (Горно Коњаре)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Градиште
археолошко наоѓалиште
Градиште is located in Македонија
Градиште
Местоположба на Градиште во Македонија
Местоположба 42°10′54″N 21°43′39″E / 42.18167° N; 21.72750° E / 42.18167; 21.72750Координати: 42°10′54″N 21°43′39″E / 42.18167° N; 21.72750° E / 42.18167; 21.72750
Основни податоци
Место Горно Коњаре
Општина Куманово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (утврдена населба).svg утврдена населба


Период железно време
раноантичко време
Портал „Археологија“

Градиштеархеолошко наоѓалиште во кумановското село Горно Коњаре. Претставува утврдена населба од железното и раноантичкото време.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 207. ISBN 9989-649-28-6.