Градимир Гојер

Од Википедија — слободната енциклопедија

Градимир Гојер (роден на 4 март 1951 година) ― босанскохерцеговски театарски режисер и писател роден во Мостар.[1]

Студирал и дипломирал режија и книжевност на Сараевскиот универзитет.

Режирал во некои од најголемите босанскохерцеговски театри како и во Белград; Битола и Сплит.

Има добиено голем број награди на различни меѓународни театарски фестивали.[2]

Во Народниот театар - Битола ги режирал претставите : „Нерон чувствителениот“ од Јанис Гуделис и „Виенско танго“ од Петар Турини.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Градимир Гојер на Семрежната филмска база на податоци (англиски)