Прејди на содржината

Грабната

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Грабната“
промотивен постер
РежисерПјер Морел
ПродуцентЛук Бесон
СценаристЛук Бесонbr/>Роберт Марк Камен
Главни улогиЛијам Нисон
КинематографијаМишел Абрамовиќ
СтудиоEuropaCorp
Canal+
Дистрибутер20th Century Fox
(International)
EuropaCorp
(Франција)
Премиера27 февруари 2008
Времетраење93 минути
ЗемјаФранција
Јазиканглиски
Буџет19 милиони( US$26.5 million
Бруто заработка$226,830,568

Грабната (англиски: Taken) — француски трилер-филм на продуцентот Лук Бесон, во кој главна улога имаат: Лијам Нисон, Меги Грејс и Фемки Џенсен.