Прејди на содржината

Граблива риба

Од Википедија — слободната енциклопедија
Баракуда која плени на помала риба.

Грабливи рибихипермесојадни риби кои активно ловат други риби или водни животни, со примери како ајкули, сабјарки, баракуди, штуки/маскелуншки штуки, жолти штуки, костури (гргечи) и лососи. Некои сештојади риби, како што е црвеностомачната пирана, понекогаш може да бидат и грабливи, иако тие не се строго сметани за задолжително грабливи риби.

Популациите на големи грабливи риби во океаните се проценува дека ќе бидат околу 10% од нивните прединдустриски нивоа до 2003 година,[1] и тие се најмногу изложени на ризик од изумирање; имало непропорционално ниво на изумирање на големи грабливи риби за време на Кредо-палеогенското изумирање пред 66 милиони години.[2] Откриено било дека создавањето на морски резервати ги обновува населенијата на големи грабливи риби како што се Serranidae — групер и морски гргеч.[3]

Грабливите риби ги менуваат видовите на плен како одговор на варијациите во нивното изобилство. Ваквите промени во преференциите се непропорционални и се избрани како еволутивно ефикасни.[4] Грабливите риби може да станат штетници ако се воведат во екосистем во кој стануваат нов врховен грабливец. Пример, видот што предизвика многу проблеми во Мериленд и Флорида, е змијоглавестата риба.[5]

Грабливите риби како што се ајкулите, махи-махи, сабјарките и тунита се дел од човечката исхрана и се цел на рибарството, но тие имаат тенденција да концентрираат значителни количини жива во нивните тела доколку се високо во синџирот на исхрана, особено како врховни грабливци, поради биозголемување.[6]

Грабливците се важен фактор што треба да се земе предвид при управувањето со рибарството, а методите за тоа се достапни и се користат на некои места.[7]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Myers, Ransom A.; Worm, Boris (15 мај 2003), „Rapid worldwide depletion of predatory fish communities“, Nature, Macmillan, 423 (6937): 280–283, Bibcode:2003Natur.423..280M, doi:10.1038/nature01610, PMID 12748640.
  2. „Study unravels why certain fishes became extinct 65 million years ago“. eScienceNews. 26 март 2009. Посетено на 25 септември 2022.
  3. Garry R. Russ; Angel C. Alcala (2003), „Marine Reserves: rates and patterns of recovery and decline of predatory fish, 1983–2000“ (PDF), Ecological Applications, 13 (6): 1553–1565, doi:10.1890/01-5341
  4. WW Murdoch; S Avery; MEB Smyth (1975), „Switching in predatory fish“, Ecology, Ecological Society of America, 56 (5): 1094–1105, doi:10.2307/1936149, JSTOR 1936149
  5. US acts over predatory fish, BBC, 23 јули 2002
  6. Definition of predatory species of fish to which the higher level of methyl mercury applies, Food and Agriculture Organization of the United Nations, 6 мај 1994, Архивирано од изворникот на 4 март 2016, Посетено на 25 септември 2022
  7. Methods to consider predators in fishery management, The Pew Charitable Trusts, 7 мај 2013, Архивирано од изворникот на 2013-09-09, Посетено на 2022-09-25

Надворешни врски[уреди | уреди извор]