Прејди на содржината

Гојко Пиетловиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија

Гојко Пиетловиќ (7 август 1983) е српски ватерполист кој игра како голман за ВК Нови Белград и машката ватерполо репрезентација на Србија.

Тој бил избран за најдобар голман на ЕП 2014 година. Бил член на српските тимови кои освоиле златни олимписки медали во 2016 и 2020 година и бронзен медал на Олимпијадата во 2012 година. Светската титула ја имал во 2009 и 2015 година и европската титула во 2014, 2016 и 2018 година.

Трофеи[уреди | уреди извор]

Клуб[уреди | уреди извор]

ВК Партизан
  • Државно првенство на Србија: 2001–02, 2006–07, 2007–08
  • Национален куп на Србија: 2001–02, 2006–07, 2007–08
Катаро
  • ЛЕН Cup : 2009–10

Приватен живот[уреди | уреди извор]

Пиетловиќ е во брак со Ива, со која има ќерка и син.[1] Неговиот помлад брат Душко Пиетловиќ е уште еден истакнат српски ватерполист.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „SUPRUGA GOJKA PIJETLOVIĆA: Klinci su vrištali od sreće!“. kurir.rs (Serbian). 29 July 2018. Посетено на 13 August 2021.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  2. „Gojko i Duško Pijetlović: Porodica nam je mirna i inspirativna luka“. hellomagazin.rs (Serbian). 4 October 2016. Посетено на 13 August 2021.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)

Надворешни врски