Прејди на содржината

Готје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Готје
Готје на доделувањето на музичките награди „APRA“ во 2012
Животописни податоци
Родено имеВоутер де Бакер
Роден(а)21 мај 1980(1980-05-21)(44 г.)
Брухе, Белгија
ПотеклоМелбурн, Викторија, Австралија.
ЖанровиИнди рок, алтернативен рок
ЗанимањаМузичар
ИнструментиВокали, гитара, тапани, удиралки, клавијатура, синтисајзер
Период на активност2001–денес
Издавачи„Fairfax“
Universal Republic
„Independent“
„Samples 'n' Seconds“
„Inertia“
„Lucky Number“
„Eleven“
СоработнициThe Basics“, Кимбра
Мреж. местоgotye.com

Воутер „Вали“ де Бакер (роден на 21 мај 1980), познат по неговото сценско име Готје, е белгиско-австалиско[1] мулти-инструментален музичар и пејач-текстописец. Името Готjе е изведено од „Gauthier“ француски еквивалент на „Wouter“. Неговиот глас е споредуван со гласовите на Стинг и Питер Габриел.[2][3][4]

Има објавено три студиски албуми самостојно и еден албум со ремикси од неговите два албуми. Тој е член на Мелбурнското инди-поп трио „The Basics“ кои имаат објавено три студиски албуми и бројни други наслови од 2002-ра наваму.Синглот „Somebody That I Used to Know“ е хит број еден на „Billboard Hot 100“ и со тоа тој е петтиот австралиски артист и втор белгиски (прв е „Soeur Sourire“ во 1963)[5][6] кој се најде на таа листа. Има освоено пет „ARIA Awards“ и доби номинација за „MTV EMA for Best Asia and Pacific Act“.[7]

Животопис

[уреди | уреди извор]

Ран живот

[уреди | уреди извор]

Роден е во Брухе, Белгија во 1980. На две годишна возраст со неговата фамилија се селат во Австалија. Прво живееле во Сиднеј, Нов Јужен Велс па се преселиле во Мелбурн, Викторија. Неговите родители одбрале да ја користат англиската варијација на неговото име Валтер при уписот во училиште.

Како мал пројавил страст за музиката,учење различни инструменти особено пијано и тапани.Во тинејџерските денови формирал бенд Downstares заедно со тројца пријатели од училиште вклучувајќи го и Лукас Тоаранто (кој сè уште свири на настапите на Готие).По завршувањето на средно училиште членовите на бендот тргнаа секој по свој пат оставајќи го Де Бакер без музичка поддршка.Во 2001 неговите родители се пресеилија во нов дом напуштајќи ја нивната стара семејна куќа во Монтморенси,Мелбурн за тој да може да продолжи со студиите.Двајца негови пријатели се вселија кај него и куќата станува позната како The Frat House каде пријателите можат секогаш да го посетуваат и да се дружат.Првото семе на Готие беше засадено кога на Де Бакер му беше дадена поголема колекција на стари записи.Еден постар сосед кој го слушал бендот Downstare низ годините му ја подарил колекција со записи која ја поседувала неговата неодамна почината жена на Де Бакер.

2001–04: Boardface

[уреди | уреди извор]

Во 2001 Де Бакер ги сними првите песни првенствено употребувајќи примероци.Ги стави заедна на ЦД со четири песни каде се наоѓаше и песната 'Out Here in the Cold'.Направи околу 50 примероци од првата колекција каде рачно беше напишан редоследот на песните и паковката беше обоена со молив.Беше привлечен од неговата културна историја кога го именуваше својот проект Воутер преведено на француски е Гаултиер ( или Готиер) како што му се викаше домашното милениче чии име го избрала мајка му (која даваше часови по француски) кога тој беше дете.Одбра сопствено спелување и го именуваше проектот Готие.Испрати компакт диско до секоја радио станица и музичка индустрија која успеал да ја најде во телефонскиот именик, потоа се јавувал за да провери дали се испорачани.Фидбек од сетот тоа имаше позитивни коментари во Melbourne street press и на Australian youth radio station кои му даваа сила да продолжи со снимање.

Во ова време се запозна со пејачката-текстописец Крис Шредер на забава во Mt Eliza и двајцата почнаа да настапуваат заедно под името The Basics.Тие формираа долготрајно партерство и започнаа да настапуваат на живи музички свирки давајќи му на Де Бакер издувен вентил за неговата страст за изведба во живо. The Basics ја продолжија на тирнеа и снимија покрај Готие,издадоа четири албуми од 2004 до 2010.

Де Бакер продуцираше уште две Gotye collections (со по четири песни) кои беа со позитивна критика и неколку песни добија ротација кон Triple J.

Цедињата беа работени во ист стил како и првите со рачна изработка на секое со што упорно се обидуваше да си добие публика за неговата работа.Интересот за Gotye project растеше и на Де Бакер му беше понуден договор за дистрибуција на албумот што во суштина ќе биде колекција на сите песни од сите три претходни изданија.Овој албум ќе биде издаден како Boardface на крајот на 2003.

2006–09: Like Drawing Blood

[уреди | уреди извор]

Во 2004 родителите на Де Бакер се одлучија да ја продадат The Frat House и тој се пресели во заедничката куќа во југоисточниот дел на Мебурн. Додека продолжува со The Basic и за да сними неговата Gotye песна, тој ја презема работата во една локална библиотека. Во текот на следните неколку години Де Бакер се преселува неколкупати , секој пат кога го менува своето студио на нова локација со нови акустични квалитети. Кулминацијата е вториот Gotye албум , Like Drawing Blood именуван според тешкотиите и искуствата на Де Бакер со менувањето на средините. Албумот го означува почетокот на неговиот работен однос со менаџерот Дени Роџерс, менаџер на австралискиот бенд The Temper Tramp , кого го исконтактира преку маил.

Like Drawing Blood беше со Triple J во мај 2006 година и достигна прво место на топ листата за најдобар албум во 2006 година. Албум кој истата година беше номиниран за награда J. Две песни од тој албум "Learnalilgivinanlovin" и “Hearts a Mess” рангирани на 94 и 8 место на најдобрите 100 Triple J за 2006 година. Like Drawing Blood беше потврдена Платина во Австралија за продажба од над 70 000 примероци. Неговиот прв сингл "Learnalilgivinanlovin", беше издаден во август 2006 година.

Во септември 2006 година, Gotye беше номинирана за ARIA Award за најдобра независна остварување за албумот Like Drawing Blood .Исто така во 2006 година Gotye освои 'Најистакнат независен уметник на инаугуративната Australina Independent Record (AIR ) ,Like Drawing Blood беше меѓу потесните девет финалисти на Австралиска Музичка награда 2006 .

Во 2007 година, Де Бакер освои ARIA за најдобар машки изведувач. Како резултат на публицитет на номинацијата, Like Drawing Blood повторно влезе на 36 место на ARIA Albums Chart, надминувајќи го претходното достигнување на 39 место. Исто така, Mixed Blood дебитираше на ARIA Albums Charts на 44 место .Like Drawing Blood освои iTunes албум на годината во Велика Британија.

Во 2009 година, “Hearts a Mess” се најде на 77 место на Најдобри 100 Triple J на сите времиња, беше прогласен од страна на австралиската јавност. Првиот европски успех на Gotye беше во 2008 година, кога "Learnalilgivinanlovin" и “Hearts a Mess мапираа во Белгија, по што во 2009 година од страна на синглот "Coming Back". "Learnalilgivinanlovin" исто така, доби воздух игра на Dutch радио станици. Во 2011 година, Like Drawing Blood се најде на 11 место на Најдобри 100 Triple J австралиски албуми на сите времиња. Tретиот албум Gotye, Like Drawing Blood повторно влезе на ARIA топ листите во средината на 2011 година, и ја достигна највисоката позиција , односно 13 место . Like Drawing Blood и официјално ќе биде објавена во САД во 2012 година.

2010 до сега: Making Mirrors и интернационален успех

[уреди | уреди извор]

По успехот на Like Drawing Blood, Де Бакер беше во можност да направи постојан дом, сè уште во југоисточен Мелбурн. Во 2010 година, тој направи студио во шталата од фармата на неговите родители го направи за снимање песни за својот трет албум. Тој на интернет го објави новиот сингл, "Eyes Wide Open ", во средината на октомври 2010 година. "Eyes Wide Open ", генерално доби позитивни критики и стигна до 25 место на Triple J на Најдобри 100 во 2010 година. "Eyes Wide Open ", исто така беше номинирана за APRA музички награди 2011 во категоријата песна на годината.

Кон крајот на март 2011 година, Де Бакер го откри насловот на следниот албум, Making Mirrors. Насловот е инспириран од уметничкото дело на неговиот татко насликано во 1980 година, кое Де Бакер го најде меѓу старите записи и весници во шталата на неговите родители, тоа подоцна беше изменето во Photoshop за да биде уметничко дело на албумот. "Огледалото се одразува на уметнички дела и сето тоа е многу поврзано со само-рефлексија и интроспекција на албумот". Де Бакер исто така откри дека албумот ќе биде објавен во јуни или јули 2011 година, со сингл кој ќе претходи на објавувањето. Де Бакер исто така изјави дека на албумот ќе биде сличен на својот претходник во однос на различноста.

На 19 мај 2011 година, беше најавено дека албумот ќе биде објавен на 19 август, со негово лансирање во Сиднеј Опера Хаус, како дел од Графичкиот фестивал на кој ќе настапат аниматори и 10-член оркестар, како дел од перформансите на Gotye. Де Бакер исто така објави follow-up сингл на . "Eyes Wide Open " под наслов "Somebody that I used To Know" кој со Нов Зеландскиот музичар Kimbra, беше објавен на 6 јули 2011 и дебитираше на 27 место на Топ ARIA 50 синглови. Синглот брзо се искачи на ARIA листата и покрај недостатокот од слушаност на комерцијалните радио станици. Песната беше дополнително поттикнат со текст од Ештон Качер и Лили Ален преку Твитер, изложувајќи ја музиката на Gotye на нивните милиони следбеници. Синглот постигна 10 × Платина (700.000 продадени примероци) статус во Австралија и 5x Платина (5.000.000 продадени примероци) во САД. Синглот се искачи на првото место во 18 земји вклучувајќи ја и Австралиската ARIA музичка листа, на белгиската , холандската Megacharts, германската Media Control Chart, Британската и Американската топ листа . " Somebody that I used To Know" е број 1 сингл на iTunes во 46 земји.

На 5 јули 2011 година, Gotye објави клип за песната " Somebody that I used To Know" на YouTube и Vimeo, во режија на Наташа Пинкас. Видеото е досега е прегледано над 270 милиони пати (во јули 2012 година). Видео е 17 место на најгледан клип на сите времиња на YouTube и 4 место на најсакано видео на сите времиња.

На 15 јули 2011 година, беше објавено дека " Somebody that I used To Know" се искачи на третото место на Vanda & Young во конкуренцијата на текстописци за 2011 година. На 8 август 2011 година, Gotye објави клип на YouTube и Vimeo за песната "Bronte" . Визуализации беа анимирани и во режија на Ари Гибсон. Исто така на овој датум, Gotye објави видео со наслов "Making Making Mirrors ", кој е еден краток документарен филм за процесот на снимањеto на " Making Mirrors ". Видеото е во режија на Џејмс Брајанс и Воли Де Бакер . На 13 август 2011 година, Gotye објави клип на YouTube и Vimeo за песната "State of The Art ". Визуализациите беа анимирани и во режија на Грег Остро и Иван Диксон во Rubber House.

Во првата недела од објавувањто , " Making Mirrors ". веќе беше на место број 1 на австралиската ARIA топ список на албуми.. Албумот достигна меѓународен успех, со пласирање на Топ 10 во 17 земји и постигнување 1 место во шест. Се појави и на САД Билборд 200 (број 7) и во Канада. Албумот е со 3x Платина статус во Австралија, Платина во Франција, Полска и Белгија, и злато во САД, Нов Зеланд, Германија, Велика Британија, Ирска, Канада и Холандија.

На 11 октомври 2011 година, беше објавено дека Gotye е номиниран за седум ARIA награди. " Making Mirrors " не можеше да биде номиниран, а седумте номинации беа за " Somebody that I used To Know" . Gotye беше номиниран за највисок пласман на сингл , Сингл на годината, најдобар поп објава, најдобар машки изведувач и три награди во категоријата ARIA Artisan, Најдобро Видео (Наташа Пинкас), инженер на годината (Франсоа Тета) и продуцент на годината (Вутер Де Бакер). Истиот ден беа објавени номинациите, беа објавени добитниците на ARIA Artisan , кои Gotye со својот албум ги доби сите три. На 27 ноември 2011 година, Gotye освои три ARIA награди: Најдобар машки изведувач, најдобра поп објава и сингл на годината за " Somebody that I used To Know". Kimbra, кој соработуваше со Gotye на песната, исто така ја освои ARIA наградата за најдобар женски изведувач.

На 18 октомври 2011 година, Gotye објави видео клип на YouTube и Vimeo за песната " Don’t Worry , We’ll Be Watching You ". Визуализации беа анимирани и во режија на Бенјамин Дрејк и Еди Вајт. На 20 ноември 2011 година, Gotye објави видео клип на YouTube и Vimeo за песната " Don’t Worry , We’ll Be Watching You ". Визуализации беа анимирани и во режија на Грег Остро & Иван Диксон од Rubber House.

На 1 февруари 2012 година, Gotye го направи своето деби на американската телевизија Jimmie Kimmel Live!, Пеејќи ги "Eyes Wide Open", " Somebody that I used To Know" со Kimbra и "State Of The Art". На 12 февруари 2012 година, " Somebody that I used To Know" достигна број 1 Британискиот список на синглови. Следната недела се симна од врвот , но на 26 февруари го достигна врвот на истата листа по вторпат, каде што остана вкупно пет недели. На 9 април 2012 година, " Somebody that I used To Know"беше покриена од страна на Линдзи Павао на NBC натпреварот на The Voice.

На 24 февруари 2012 година, Gotye објави видео клип на YouTube и Vimeo за песната "Easy Way Out" . Визуализации беа анимирани и во режија на Дарси Прендергаст и Oh Yeah Wow. На 10 април 2012 година, Дарен Крис и Метју Бумер ја изведеоа песната во текот на телевизиската епизода на "Големиот брат", телевизиското шоу на Fox . На 11 април 2012 година, песната беше изведена за еден американски идол , дует помеѓу Елиз Тестон и Филип Филипс. Gotye настапи на Saturday Night во живо на 14 април 2012 година, со "Eyes Wide Open". Овие колективни настапи помогнаa синглот да достигне место број 1 на Billboard Hot 100 . Првиот австралиски уметник кој го достигна првото место во САД , од Севиџ Гарден во 2000 година . Во април 2012 година, " Somebody that I used To Know" го сруши 47-годишниот стар рекорд во Холандија со што стана најуспешна песна во историјата на холандските топ листи. На 7 април 2012 Gotye беше интервјуиран од Националното радио.

Списанието American Songwriter го именува Gotye за нивни писател на неделата за неделата од 6 Февруари 2012. На 31 мај 2012 година, Gotye најави дека ќе издаде дигитални компилација од 10 официјални ремикси на " Somebody that I used To Know" која ќе биде објавена на 8 јуни.

Gotye најави светската турнеја за мај 2012 година, на многу нови делови од светот. Турнејата започнува во август 2012 во Кореја, Јапонија, Северна Америка, Европа, Блискиот Исток, а ќе заврши во Австралија во декември 2012 година.

Дискографија

[уреди | уреди извор]
  • Boardface (2003)
  • Like Drawing Blood (2006)
  • Making Mirrors (2011)
  1. "Goed nieuws van Gotye". Presenter: Siska Schoeters. Zet 'm op Siska. Studio Brussel, Brussels, Belgium. 21 October 2011. “Ik stel ik, ja, een Belg-Australiër (I am, yes, a Belgian-Australian).” Архивирано на 4 октомври 2013 г. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2013-10-04. Посетено на 2012-08-24.
  2. Парелс, Џон (22 October 2011). „Gotye Fans Turn Out to Sing Along“. The New York Times. Посетено на 9 February 2012.
  3. Фунтис, Катерина (30 јануари 2012). „Премиера на песна: Осумдесеттите го инспирирале Готје за песната „Somebody That I Used To Know". „Rolling Stone“. Посетено на 9 февруари 2012.
  4. Томпсон, Стивен (22 јануари 2012). „Прво преслушување: Готје - „Making Mirrors". „NPR“. Посетено на 9 февруари 2012.
  5. detail.aspx?articleid=DMF20120418_203 Het Nieuwsblad, http://www.nieuwsblad.be/article/detail.aspx?articleid=DMF20120418_203, 18 април 2012[мртва врска]
  6. http://www.billboard.com/charts/hot-100#/song/gotye-featuring-kimbra/somebody-that-i-used-to-know/26109637
  7. „Готје: 'Less Of A Musician, More Of A Tinkerer'. Посетено на 1 август 2012.

Надворешни врси

[уреди | уреди извор]