Готварски нож

Од Википедија — слободната енциклопедија
Видови на кујнски ножеви

Готварски нож или кујнски нож е секој нож што е наменет да се користи за подготовка на храна. Додека голем дел од оваа работа може да се оствари со неколку ножеви за општа намена - особено голем нож од готвач, тежок клирак и мал нож за ножење - исто така има и многу специјализирани ножеви кои се наменети за специфични задачи. Кујнските ножеви може да се направат од неколку различни материјали.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Wikibooks
Wikibooks
Англиските Викикниги нудат повеќе материјал на тема:
  • Cooking For Engineers - Kitchen Knives – explains common kitchen knives
  • „Tools & Food“. The Smithsonian Institution's Human Origins Program (англиски). 22 December 2009.