Прејди на содржината

Гости од галаксијата

Од Википедија — слободната енциклопедија

„Гости од галаксијата“ (српскохрватски: Гости из галаксије) — филм од 1981 година, режиран од Душан Вукотиќ. Главните улоги ги играат: Рене Биторајац, Љубиша Самарџиќ, Ксенија Прохаска, Хермина Пипиниќ, Звонимир Лепетиќ итн.[1]

Синопсис[уреди | уреди извор]

Роберт е писател на научнофантастични романи кој открива дека може да ги материјализира своите мисли. Како последица на тоа, на Земјата пристигнува група вонземјани предводени од згодната Андра, која чувствува блискост кон Роберт, а тоа воопшто не ѝ се допаѓа на неговата девојка Биба. Меѓутоа, со ванземјаните доаѓа и чудовиштето Муму...

Наводи[уреди | уреди извор]