Гостирашки манастир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гостирашки манастир
Дворот на манастирот
Информации
Целосно имеГостирашки манастир
Други имињаМанастир „Света Петка“
Манастир на:МПЦ - ОА
Посветен наСвета Петка
ЕпархијаПреспанско-пелагониска
ЦрквиЦрква „Св. Петка“
Личности
Место
Местово близина на Гостиражни, Општина Долнени Македонија Македонија
Координати41°33′03.8″N 21°26′25.2″E / 41.551056° СГШ; 21.440333° ИГД / 41.551056; 21.440333Координати: 41°33′03.8″N 21°26′25.2″E / 41.551056° СГШ; 21.440333° ИГД / 41.551056; 21.440333
Видливи остатоциедна црква, конак, чешма
Отворен за јавностда
Други информации(Долненско-секиречка парохија)

Гостирашки манастирманастир во средишниот дел на Македонија, на западните падини на планината Бабуна, во близина на селото Гостиражни.[1]

Градби[уреди | уреди извор]

Во склоп на манастирот влегуваат една црква, конак и чешма, а неколку објекти се во изградба.

Црква „Света Петка“[уреди | уреди извор]

Црквата има правоаголна основа со цилиндрична лимена купола и полукружна апсида на источната страна. Внатрешноста на црквата е живописана, а иконостасот е богат со икони во различна големина.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 18. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]