Прејди на содржината

Госпоѓа Наполеон

Од Википедија — слободната енциклопедија

Госпоѓа Наполеон (јапонски: レディ ナポレオン, се чита: Реди Напореон) е претстојна оригинална мрежна анимација (ОНА) серија произведена од Нетфликс. Серијата е анимирана од Zero-G и би имала 13 епизоди.

Производство[уреди | уреди извор]

Оригиналната мрежна анимација била објавена од Нетфликс во август 2021 година, а потврдено е дека ќе има 13 епизоди.[1] Серијата е создадена од Шин Кибајаши, режирано од Нориаки Акитаја, а Zero-G е продуцент на серијата.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Catherine LiVecchi, Lydia (August 31, 2021). „Netflix Plans World Domination With New Lady Napoleon Anime“. Comic Book Resources. Посетено на January 21, 2022.
  2. Hodgkins, Crystalyn (August 31, 2021). „Netflix, Kindaichi's Shin Kibayashi Reveal Lady Napoleon Original Anime“. Anime News Network. Посетено на January 21, 2022.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]