Прејди на содржината

Госпоѓа Браун

Од Википедија — слободната енциклопедија

Госпоѓа Браун (англиски: Mrs. Brown) е британски филм од 1997 година, во режија на Џон Маден. Главните улоги ги толкуваат: Џуди Денч и Били Коноли.

Содржина[уреди | уреди извор]

Кралицата Викторија (ја игра Денч) е во длабока депресија по смртта на својот маж и не излегува во јавноста. Нејзиниот слуга Браун (го игра Коноли), кој ја обожува кралицата, дава сè од себе да ѝ го врати духот. Меѓутоа, на неговата задача ѝ противречат злобните јазици, кои постојано зборуваат за необичнито однос меѓу слугата и кралицата.[1] [2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Антена, број 864, 16.1.2015, стр. 21.
  2. Антена, број 869, 20.2.2015, стр. 20.