Господин Прохарчин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Господин Прохарчин
Прохарчин.jpg
Илустрација на Елена Самокиш-Судковскаја. Бесплатен примерок со списанието „Осколки“ во 1895 година.
АвторФјодор Достоевски
Изворен насловГосподин Прохарчин
ЗемјаРусија
Јазикруски
Жанррасказ
Издадена
1846

Господин Прохарчин (руски: Господин Прохарчин) – расказ од Фјодор Михајлович Достоевски прв пат објавен во 1846 година.

Опис[уреди | уреди извор]

„Господин Прохарчин“ е краток расказ напишан во 1846 година вдахновен од вистинска случка. Расказот го опишува скржавецот Прохарчин. Тој живее исклучително лош живот, скромно јаде и спие на душек директно на подот. Неговата газдарица и останатите станари го жалат. Меѓутоа, после неговата смерт, тие на крајот откриел дека човекот всушност бил богат и живеел сиромашно доброволно. Своето богатство го криел во душекот... [1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Lantz 2004, стр. 118.

Литература[уреди | уреди извор]

  • Lantz, K. A. (2004). The Dostoevsky encyclopedia. Greenwood Publishing Group. стр. 118. ISBN 978-0-313-30384-5. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)CS1-одржување: ref=harv (link)