Господин Џонс (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Господин Џонс (англиски: Mr. Jones) е американски филм од 1993 година, во режија на Мајкл Фиџис. Главните улоги ги толкуваат: Ричард Гир и Ен Бенкрофт.

Содржина[уреди | уреди извор]

Манијакалниот депресивец Џонс е наклонет кон ирационално однесување и затоа е сместен во болница заради лечење. Таму, докторката Либи Боуен го испитува неговото минато, а со текот на времето, тие постепено стануваат љубовници. Сепак, Џонс не е целонсо излечен, па затоа, нивната врска станува тешка за одржување...[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Антена, број 866, 30.1.2015, стр. 14.